Intel, Linux Odaklı Bilgisayar Üreticisine Thunderbolt Lisansı Verdi

system76, kendi donanımlarını geliştirerek ferdî bilgisayar üreten, ABD merkezli bir firma. Onlar da tıpkı Apple üzere kendi anakartlarını ve işletim sitemlerini tasarlıyorlar, fakat bunu yaparken tüm projelerini açık kaynak olarak geliştirmeyi tercih ediyorlar.

Cihazlarında kendi geliştirdikleri, Pop!_OS isminde bir Linux dağıtımını tercih ediyorlar. Geliştirdikleri donanımlar ve o donanımlarda kullandıkları aygıt yazılımları da açık kaynak. Github sayfalarına göz atarsanız, ürettikleri aygıtların CAD belgelerini dahi bulabilirsiniz.

system76’nın resmi blog sayfasındaki bir yazıya nazaran Intel’in onlara verdiği lisans sayesinde artık bu aygıt yazılımlarının içine Thunderbolt dayanağını de dahil edilebilecekler.

Thunderbolt, Intel tarafından geliştirilmiş lisanslı bir teknoloji. Her ne kadar C tipi USB ile tıpkı yuvayı kullansa da, teknik olarak farklı bir donanımsal arayüze sahip. Anlık data transferi konusunda günümüzdeki en süratli USB standardı olan USB 3.2’den iki kat daha süratli. Bu teknoloji sayesinde dizüstü bilgisayarlara dışarıdan ekran kartı bağlamak üzere senaryolar mümkün hale geliyor.

Linux üzerinde Thunderbolt şoförleri halihazırda mevcut. Intel’den bu teknolojinin lisansını alabilmiş aygıtlara bir Linux dağıtımı kurduğunuzda ondan faydalanmaya başlayabiliyorsunuz.

system76 üzere kendi donanımlarını açık kaynak olarak üreten, hatta Thelio üzere yapım aygıtları geliştiren bir firmanın bu lisansı alması ise pek alışılmış bir durum değil.

Başa dön tuşu