Fujitsu, Avustralya İçin Yeni Süper Bilgisayar Yapacak

Canberra’daki Avustralya Ulusal Üniversitesinde barındırılacak ve Ulusal Hesaplama Altyapısı (NCI) tarafından işletilecek olan yeni makine on kat daha yüksek süratiyle Avustralyalı araştırmacılara üst seviye bilgi süreç hizmetleri sağlayacak.

Yeni harika bilgisayara, Canberra bölgesinin klâsik sahipleri olan Ngunnawal lisanında ‘arama’ manasına gelen Gadi ismi verildi. Gadi, Kasım 2019’da NCI’nın 2012 yılında yeniden Fujitsu tarafından sağlanan mevcut muhteşem bilgisayarı Raijin’in yerini alacak.

Bu yükseltme, Ulusal İşbirliği Araştırma Altyapısı Stratejisi (NCRIS) kapsamında Avustralya hükümetinin sağladığı 70 milyon dolar fon ile mümkün oldu.

3.200 erişim adresiyle (node) Gadi, Avustralya’nın en kıymetli araştırmalarından kimilerine güç verecek ve şu anda dünyanın karşılaştığı en karmaşık ve acil problemlerden kimilerini çözmeyi hedefleyecek. CSIRO, Geosciences Australia ve Meteoroloji Ofisi üzere kuruluşlarda çalışan araştırmacılar, mevcut muhteşem bilgisayardan daha süratli ve daha yüksek kapasiteden faydalanacaklar.

Avustralya Ulusal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Brian Schmidt, yeni bilgisayarın Avustralya’nın en hayati araştırmalarında çok değerli adımlar atılmasına yardımcı olacağını söyledi. “NCI, ulusal çapta hayata geçirdiğimiz araştırmalarda çok kıymetli bir rol oynamaktadır ve harika bilgisayar Gadi bu kıymetli çalışmanın merkezinde yer almaktadır. Avustralya’nın araştırmalarına yaptığımız her yatırım, geleceğimize yapılan bir yatırımdır. Bu kritik altyapının uygunlaştırılması sayesinde global meselelere tahlil aranacak. Bu yeni makine, Avustralya’da yürütülen araştırmaları ve onu kullanan 5.000 araştırmacısını en üst seviyede destekleyecek, büyük data tahlilleri yaparak daha akıllı olmamıza yardımcı olacak, NCI’da mevcut hatırı sayılır beyinlere daha fazla yürek katacaktır.”

Fujitsu, NCI için en düzgün sonucu sağlamak için Lenovo, Intel, NVIDIA, NetApp, Mellanox Teknolojileri, DDN (Luster), Altair ve Schneider’ın iştiraki APC dahil olmak üzere bir dizi üreticiyle birlikte kendi teknolojisine dayalı bir tahlil üretti. Bu güçlü ve sanayi önderi teknoloji yaklaşımı, önümüzdeki yıllarda Avustralya’da hayata geçirilecek araştırmaların muhtaçlıklarını karşılamayı amaçlıyor.

Yeni harika bilgisayar, Fujitsu ve Lenovo Neptune’ün sıvı soğutma teknolojilerini kullanacak ve yüksek bilgi süreç gücü sağlayacak. Sistem yapısında Fujitsu PRIMERGY CX2570 M5 sunucularına sahip ve derin öğrenme ve çıkarımını hızlandırmak için ikinci kuşak Intel Xeon Platin işlemcileri, Intel Optane DC kalıcı belleği ve NVIDIA V100 GPU’ları içerecek.

Temel depolama alt sistemleri, terabayt ölçekli bilgi transfer suratları sağlayan bir DDN Luster paralel evrak sisteminde bir ortaya getirilmiş yüksek performanslı NetApp işletme sınıfı depolama dizileriyle sağlanacaktır. Birbirine bağlı ağ, Mellanox’un en yeni kuşak HDR InfiniBand teknolojisi kullanılarak, Dragonfly + topolojisinde, saniyede 200 Gb / sn’de data aktarabilen bir mimariyle tasarlandı. Altair’in PBS Works Suite yazılımı, iş planlamasını ve iş yükü idaresini optimize edecek.

Başa dön tuşu