Intel, Market Payının Bir Kısmını AMD’ye Kaptırdığını İtiraf Etti

AMD, Zen mimarisi ile son yıllarda büyük bir geri dönüş yaşadı. Intel’in uzun müddettir tek başına at koşturduğu x86 işlemci marketi, Zen sayesinde tıpkı 2000’li yıllarda olduğu üzere fiyat performans savaşlarına konut sahipliği yapmaya başladı. Intel başlarda son kullanıcılarda oluşmuş olan marka sadakati ve “Intel işlemciler uzun vadede daha sağlam. Hem AMD işlemciler kadar ısınmıyorlar.” üzere algılardan faydalanabileceğini düşünüp marka pahasına güvenmiş olsa da, bu inancın yavaş yavaş yıkıldığına şahit olduk. Zen işlemciler beklentilerin üstünde performans göstererek kısa vakitte son kullanıcıların gözdesi haline geldi.

İşlemci piyasasında marka kıymetinizi sağlama alabilmek için en süratli işlemciye sahip olmak kıymetli bir reklam aracı. O işlemciyi ne kadar sattığınızın, ya da kaça sattığınızın bir kıymeti yok. Kıymetli olan tüketicinizin sizin markanızın en düzgün marka olduğuna inanması. Yoksa onun firmanıza karşı olan sadakatini zedelersiniz. Zira marka bedeli satış yaptırır.

Intel’in bu bağlamda AMD’den çekinmeye başladığına birinci sefer Threadripper işlemcilerin piyasaya çıkması ile açık bir formda şahit olduk. Intel sadece bu gelişmeye karşılık verebilmek için elindeki işlemci mimarisini modifiye ederek tez bir formda i9 serisini piyasaya sürmüştü.

Aradan geçen müddette AMD güçlü bir halde ilerlemeye devam etti. O denli ki, Citi Küresel Teknoloji Konferansı sırasında Intel’in Bulut Platformları ve Teknoloji kısmının lider yardımcısı Jason Grabe bile pazar hissesi kaybettiklerini ve geri dönüş yapabilmek için agresifleşeceklerini belirtti:

“Eğer gezegendeki rastgele bir yerde işlemci satışı varsa, biz de o işin için olmak isteriz. Market segmentlerinden birine bakıp, tamam, bizi ilgilendirmediği için buradan çekiliyoruz demeyiz. Bütün segmentlerde agresif bir formda rekabet etmek isteriz. Son 6 ile 12 ay içinde stok sıkıntıları yaşadığımız için, birtakım alt segment taşınabilir marketlerde ve PC marketlerinde geri adımlar atmak zorunda kaldık. Stok meselelerimizin üstesinden geldikçe, o alanlarda daha agresif hareket edeceğiz.”

Grabe tabirlerinde market kaybına uğramalarının sebebini stok problemlerine bağladı lakin bu kaybın taşınabilir ve PC tarafında gerçekleştiğini onayladı. PC marketindeki en büyük öteki oyuncunun AMD olduğunu düşünürsek, kendisi teknik olarak Intel’in AMD’ye PC tarafında market hissesi kaptırdığını itiraf etmiş oldu.

Başa dön tuşu