Intel Tremont İşlemci Mikromimarisini Duyurdu

Intel tarafından Tremont ile irtibatlı birinci ayrıntılar paylaşıldı. Şirketin en yeni ve en gelişmiş x86 işlemci mimarisi olarak lanse edilen Intel Tremont, evvelki kuşaklara kıyasla kayda kıymet performans artışı sunmayı hedefliyor.

Bir dizi çağdaş ve kompleks iş güçlerine odaklanıldığının altını çizen şirket ağ, istemci, internet tarayıcı ve batarya odaklı olarak performans verimliliği sağlamak istiyor. Tremont baş mimarı Stephen Robinson, dünya standartlarındaki işlemci mimarisinin kompakt, düşük güçlü paketlerde gelişmiş süreç gücü için tasarlanmış olduğunu söz ediyor.

Önceki düşük güçte x86 mimarileri ile kıyaslandığında döngü başına talimat (IPC) kazanımının da öne çıktığı belirtiliyor. Ayrıyeten, Tremont tabanlı işlemciler istemci aygıtlar için yeni kuşak inovatif form faktörlerine, Nesnelerin İnterneti (IoT) aygıtlar için yaratıcı uygulamalara, verimli bilgi merkezi eserlerine ve daha fazlasına imkan sağlayacak.

Tremont, 6 geniş (2×3 geniş kümelenmiş) sistemsiz komut çözme ünitesi ile daha yeterli performans sunabiliyor. 4 geniş paylaştırma ünitesi, 10 yürütme portu ve 4.5 MB’a kadar L2 önbellek de öteki ayrıntılar ortasında. Ek olarak, tek yahut dört çekirdek konfigürasyonlar gelecek. Sunulacak teknolojiler ise Intel Speed Shift, Trusted Execution Technology, Boot Guard ve Total Memory Encryption olacak.

Intel’in geniş fikri mülkiyet portföyündeki öbür teknolojilerle birleştiğinde mikromimari yeni jenerasyon eserlerin de önünü açacak. Intel 3B paketleme teknolojisi Foveros kullanılarak Tremont, Lakefield’daki daha geniş silikon fikri mülkiyetine entegre edilmiş. Bu da yakın vakitte duyurulan Microsoft Surface Neo üzere yenilikçi aygıtlara güç katacak.

Başa dön tuşu