iPadOS ile iPad Oyun Konsoluna Dönüşecek

Sonbahar içerisinde sunulacak olan yeni iOS, iPadOS ve tvOS 13güncellemesi ile birlikte iPhone, iPad ve Apple TV kullanıcılarına Xbox One ve PlayStation 4 oyun kumandası dayanağı sunmaya başlayacak. Daha evvel yalnızca seçili MFi Bluetooth oyun kumandaları için sunulan takviye sonrasında artık Xbox One ve PS4 oyun kumandalarını kolaylıkla aygıtınıza bağlayıp kullanabilecek olmanız alışılmış ki değerli bir gelişme. Bunlar ortasında bilhassa iPad oyun kumandası desteği sunmaya başlayarak adeta bir taşınabilir oyun konsolu haline dönüşecek.

Tüm PS4 DualShock 4 oyun kumandaları Bluetooth destekliyor ve eksiksiz olarak iPad ile çalışabiliyor. Xbox tarafında ise oyun kumandanızın Bluetooth desteklediğinden emin olmanız gerekiyor. Şöyle ki bunun için kumandanın alt tarafında bir kulaklık girişi olması gerekiyor. Birçok çağdaş Xbox One oyun kumandası bu dayanağa sahip lakin dayanaktan emin olmak istiyorsanız bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Mevcut oyun kumandanızı öbür Bluetooth aygıtlar üzere basitçe aygıtınızla eşleştirmek mümkün. Hatta artık PS4 Remote App ile Dualshock 4 oyun kumandaları için dayanak de sunuyor ve iOS 13 sayesinde PS4 oyun konsolunuzdan iPhone yahut iPad’inize oyunları aktarıp oyun kumandanızı kullanabiliyorsunuz. Microsoft tarafında Xbox oyunları için şimdi bu dayanak sunulmuyor ve üçüncü parti uygulamalar kullanmak gerekiyor. Öte yandan şirket, Ekim ayında Console Streaming isimli uzaktan oyun tahlilini sunacak. Apple TV de oyun konsolu kumandaları takviyesi ile keyifli bir oyun tecrübesi sunacak.

iPad ve iPad Pro modellerinin ekran ve çipset performansı ile taşınabilirliği sayesinde Nintendo Switch üzere oyun konsollarına rakip olacağını söylesek sanırız yanlış olmayacaktır. Olağan ki Switch’in kitlesinin ve oyunlarının farklı olduğunu tekrar de unutmamak gerek.

Başa dön tuşu