iPhone 11 Ters Kablosuz Şarj Özelliği Yazılım Engeline Takıldı

10 Eylül tarihinde duyurulan, iPhone 11 serisi için birtakım yeni teknolojilerin aygıtın çıkış tarihine yetişmesi bekleniordu. Yeni özellikler içerisinde en merak edilen ise aksi kablosuz şarj teknolojisiydi. Bu teknolojinin Qi özellikli aksesuarlar ile kullanıma açılacağı düşünülüyordu. Lakin durum beklenilen üzere olmadı, analist Ming-Chi Kuo’nun argüman ettiği üzere, seride yer alan telefonlarda bu donanımın olmadığı ortaya çıktı.

Apple’ın seride karşıt kablosuz şarj özelliğine yer vermemesi, bundan sorumlu olan bir yazılım kilidini açmasıyla ilgiliydi. Sonny Dickson’da bahisle ilgili Twitter üzerinden, “iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max karşıt kablosuz şarjı desteklemek için gerekli donanıma sahip, lakin Apple bunu yazılımsal olarak engelledi.” biçiminde bir paylaşım yaptı. Üstelik daha öncesinde şirket tarafından telefonların, karşıt kablosuz şarjı kaldırabileceğini belirten bir rapor da hazırlanmıştı.

Ancak Ming-Chi Kuo’nun açıklamalarına nazaran, şarj özelliğinin kullanılmamasının en kıymetli sebebi, şarj verimliliğinin Apple’ın ihtiyaçlarını karşılayamayacak olmasıydı.

Samsung ve Huawei’nin yeni amiral gemisi telefonları ise iki istikametli kablosuz şarj takviyesini kullanıcılarına bir müddettir sunuyor. İlerleyen vakitlerde duyurulacak olan, Huawei’nin Mate 30 serisinin de kablosuz şarj özelliğini barındıracağını kestirim edebiliyoruz.

Başa dön tuşu