iPhone Üçüncü Parti Batarya Değişimi için Yazılım Kilidi Getirebilir

iFixit tarafından ortaya atılan argümana nazaran, Apple şu an için uyku halinde olan bir yazılım kilidini faal hale getirdi. Bu yazılım kilidinin iPhone üçüncü parti batarya değişimini önlediği söz ediliyor. Bu kilidin bilhassa de en yeni iPhone modellerinde kendisini gösterdiği de bilgiler ortasında.

Yazılım kilidi yeni bir batarya alıp aygıtınıza taktırmanızı engellemiyor. Öte yandan, iOS 12 ve iOS 13 sürümlerindeki Ayarlar uygulamasına girildiğinde bataryanın Hizmet durumu için bataryanın bittiği ve değiştirilmesi gerektiği formunda bir göstergeyle karşılaşılıyor. Öbür bir iPhone’dan batarya alınıp takıldığında da tıpkı sonuçla karşılaşıldığına da dikkat çekiliyor. Rastgele bir batarya sıhhati bilgisine yahut iletisine erişilemezken, bataryanız orjinal olarak da onaylanmıyor. iFixit bu durumdan ötürü Apple’ın kasti olarak bağımsız teknik servisleri devreden çıkarma yolunda olduğunu ileri sürmüş durumda.

Konuyla ilgili olarak yapılan daha derin araştırmalar sonucunda, Apple’ın bir Texas Instruments mikro denetimci kullandığı ve bunun her batarya için özel yetkilendirme anahtarına sahip olduğu tespit edilmiş. Bu denetimci de iPhone XS, iPhone XR ve iPhone XS Max aygıtlarda bulunuyor. Bu sebeple ya resmi Apple resmi servis sağlayıcılarına gidilmesi ya da yeni batarya ile muhafaza devresinin aygıta dikkatlice aktarılması gerektiği belirtiliyor.

Tabii ki Apple bu yazılım kilidinin güvenlik sebebiyle olduğunu savunabilir. Ne de olsa lityum bataryalar dikkat edilmediğinde epeyce tehlikeli olabiliyor. Yeniden de iFixit bunun tehlikeli bir emsal teşkil ettiğine inanıyor. Hatta örnek olarak bir arabanın yağını kendiniz değiştirebilseniz bile, durumun gidip yalnızca o aracın servisinde yağ sinyalinin sıfırlatılmasına benzetiyor.

Bataryanın yeniden de üçüncü parti olarak değiştirilmesi durumunda aygıtınıza güç verebileceğini belirtelim. Öte yandan, bataryanın değiştirilmesinin gerekip gerekmediği ya da tam performans sunup sunmayacağı konusunda bilgi sahibi olamayacaksınız.

Başa dön tuşu