Katlanabilir Telefon Satışları 2023’te 18 Milyonu Aşacak

Trendforce tarafından 2023 yılında katlanabilir telefon sevkiyatlarının bir evvelki yıla nazaran yüzde 44 artacağını öngören bir rapor yayınladı. Uygunlaşan satışlar, katlanabilir OLED akıllı telefonlardaki menteşe pazarını etkileyecek ve 500 milyon dolara ulaşacak.

Trendforce’un kestirimine nazaran, geçen yıl 12,8 milyon adet katlanabilir akıllı telefon sevk edildi ve bu sayı 2023 takvimi için 18,5 milyonun üzerine çıkacak. Samsung, 2022’de satılan katlanabilir aygıtların yüzde 82’sine sahipti zira Xiaomi, Oppo ve Vivo üzere başka üreticiler aygıtlarını sadece Çin’de ve sonlu ölçülerde satıyor.

Katlanabilir telefonların satış sayıları, sadece menteşe pazarına odaklanan Trendforce tahliline dayanıyor. Şu anda damla biçiminde ve U biçiminde olmak üzere iki cins menteşe mevcut. Bunlardan birincisi birçok karmaşık kesim içeriyor ve ikincisinden birkaç kat daha yüksek maliyeti bulunuyor.

Genel menteşe pazarı yıllık yüzde 14,6 artışla 500 milyon dolara ulaşacak. Kilit oyuncular ise her ikisi de Samsung’a U-şekilli menteşeler sağlayan KH Vatech ve S-connect. Daha karmaşık menteşeyi benimseyen markalar da Amphenol ve Asia Vital Components üzere üreticilerle çalışıyor.

Başa dön tuşu