KTH Süper Bilgisayarlarında AMD EPYC CPU’lar ve AMD Instinct GPU’lar ile 6 Kat Performansı Artışı Hedefliyor

HPC araştırma altyapısı NAISS’in bir kesimi olarak İsveç’teki akademik araştırmalar için önde gelen HPC hizmetleri sağlayıcısı olan KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü, AMD EPYC CPU’lar ve AMD Instinct GPU’lar tarafından desteklenen üstün bilgisayarlarında altı kat daha fazla performans bekliyor. Firma bu bağlamda Alzheimer Hastalığı, sürdürülebilir deniz nakliyatı ve daha birçok alanda yapılan araştırmalarda kıymetli gelişmeler sağlamaya yardımcı olmak üzere yeni muhteşem bilgisayar kaynakları satın aldı.

Dardel ismi verilen üstün bilgisayar tam olarak kullanılmaya başlandığında, hesaplamalı akışkanlar dinamiği, biyofizik, genomik araştırmalar, materyal bilimi ve hesaplamalı kimya üzere değerli bilimsel uygulamalar için yaklaşık 13,5 petaflopluk yüksek bir performans sunacak.

KTH üstün bilgisayarı tedarik ederken, bu çeşitli uygulama ekosistemini barındırma zorluğuyla karşı karşıya kaldı. AMD EPYC CPU’lar ve AMD Instinct GPU’lar, KTH’nin evvelki üstün bilgisayarından en az altı kat daha süratli olacak. Bunu sağlayacak olam AMD tabanlı yeni sistem çekirdek başına yüksek performans, bellek bant genişliği ve güç verimliliği sağlamak üzere tüm işlemlerde  kullanılacak.

KTH’deki PDC Yüksek Performanslı Hesaplama Merkezi Yöneticisi Profesör Dirk Pleiter:

“Bir AMD Instinct MI250X’in performansının iki NVIDIA A100 GPU’nun performansıyla karşılaştırılabilir olduğunu, lakin yaklaşık yarısı kadar güç tükettiğini gördük. Son vakitlerde kullanılan sistemlerin birden fazla AMD EPYC işlemcileri temel alıyor zira tipik bilimsel uygulamalar için harikulâde performans sağlıyorlar” dedi.

Başa dön tuşu