LG, Dünyanın İlk 8K OLED TV’sini Piyasaya Sunmaya Hazırlanıyor

LG’nin 8K TV’leri, Milletlerarası Manzara Metroloji Komitesi (ICDM) tarafından belirlenen Bilgi Görüntüleme Ölçümleri Standardı (IDMS) tarafından belirtilen çözünürlük ölçüm kriterlerinin üzerine çıkıyor. Bu standarda nazaran, bir ekranın belirtilen çözünürlüğü, sadece belli bir piksel sayısını karşılamaya yahut aşmaya bağlı değil, birebir vakitte belirtilen çözünürlüğü sağlamak için bu piksellerin birbirinden gereğince ayırt edilip edilmeyeceğine de bağlı.

ICDM, komşu piksellerin birbirinden ne kadar ayırt edilebilir olduğunu yanlışsız ve nicel olarak tanımlayan Kontrast Modülasyonu (CM) ölçümünü tanımlıyor. ICDM, rastgele bir TV ekranının piksel sayısıyla gösterilen çözünürlüğü sağlayabilmesi hedefiyle, manzaralarda yüzde 25, metindeyse yüzde 50’lik bir eşiği aşması için en az CM kıymetini istiyor. Bu gerekli eşiklerden daha düşük CM bedeline sahip bir 8K TV, gerçekte kâfi sayıda (7.680 x 4.320) piksel olmasına karşın, gerçek 8K imaj veremiyor. Sanayi standartlarına uygun olarak yapılan testler, hem LG SIGNATURE OLED 8K, hem de LG 8K NanoCell TV’lerin yüzde 90 aralığında CM bedellerine ulaşarak, izleyicilerin LG 8K’lı yayınlarında, 8K içeriğindeki tüm ek ayrıntılarını deneyimleyebileceklerini ön görüyor.

Dünyanın birinci 8K OLED TV’si olan 88 inç LG SIGNATURE OLED 8K TV (model 88Z9), Full HD’de piksellerin 16 katına muadil 33 milyon kendinden yayılan pikselle 8K Ultra HD çözünürlük (7.680 x 4.320) sunuyor. Bu da UHD TV’lerin 4 katı manasına geliyor.

Her iki 8K TV de, dördüncü düzeyden altıncı düzeye kadar yükseltilmiş gürültü azaltma özelliklerine de sahip. Tüm bunların sonucunda, mahallî 4K (3.840 x 2.160) yahut Full HD’den (1.920 x 1.080) içeriği dönüştürürken kesintisiz 8K’lık bir fotoğraf elde ediliyor. Bu süreç LG’nin ikinci kuşak α (Alpha) 9 Gen 2 8K akıllı işlemcisi tarafından geliştiriliyor. LG’nin çipi, derin öğrenme teknolojisini kullanarak manzara ve ses kalitesini yükseltiyor ve geniş bir veritabanına erişim sağlayarak kaynak kalitesini tanıma ve her türlü içeriği en âlâ duruma getirme imkanı sağlıyor.

LG 8K OLED TV ve 8K NanoCell TV, unutulmaz, sinematik izleme oturumlarını garanti etmek için, 4K’ya kadar Technicolor tarafından Dolby Vision ve Advanced HDR, 4K’ya kadar HLG ve HDR 10 ile, 8K’ya kadar olan HDR takviyesini içeren Cinema HDR özelliğine de sahip. LG ayrıyeten, izleyicilerin saniyede 60 kare suratında 8K içeriğin keyfini çıkarmasını sağlayacak HDMI 2.1 özelliklerini destekleyen dört ilişki noktası sağlayarak 8K TV’lerini geleceğe uygun hale getiriyor. LG 8K TV’ler ayrıyeten otomatik düşük gecikmeli mod (ALLM), değişken yenileme suratı (VRR) ve gelişmiş ses dönüş kanalı (eARC) ile de uyumlu.

Daha da kolaylık sağlamak için, hem 88Z9, hem de 75SM99 modelleri Apple AirPlay 2 ve HomeKit’i destekleyecek ve 140’ın üzerinde pazarda satışa sunulacak.

Başa dön tuşu