M2 Pro ve M2 Max İşlemcilerine İlk Bakış

Apple, kendi M2 işlemci ailesinin yeni üyeleri olan ve performansı yeni bir düzeye taşıyan M2 Pro ve M2 Max işlemcilerini duyurdu. Biz de sizler için hazırladığımız özet bir görüntü ile bu işlemcilerin özelliklerini anlatıyoruz.

M2 Pro, mevcut M2 işlemcisinin mimarisini kullanarak 32 GB’a kadar süratli birleştirilmiş bellekle birlikte 12 çekirdeğe kadar CPU ve 19 çekirdeğe kadar GPU sunuyor. M2 Max ise 38 çekirdeğe kadar GPU, iki kat birleşik bellek bant genişliği ve 96 GB’a kadar birleşik bellek dahil olmak üzere M2 Pro’nun yeteneklerini üst düzeye taşıyor.

Apple ayrıyeten yeni işlemciler için (Watt başına performans noktasında), profesyonel bir dizüstü bilgisayar için dünyanın en güçlü ve verimli çipi olduğunu tez ediyor. Her iki yonga da, daha süratli 16 çekirdekli Neural Engine ve Apple’ın güçlü medya motoru üzere gelişmiş özel teknolojilere sahip. M2 Pro ayrıyeten yüksek performansı birinci kere Mac mini’ye getirecek.

İkinci kuşak 5 nanometre süreç teknolojisi kullanılarak üretilen M2 Pro, M1 Pro’dan yaklaşık yüzde 20 daha fazla ve M2’den iki kat daha fazla (40 milyar) transistörden oluşuyor. Ayrıyeten yeni işlemci, M2’nin iki katı (200 GB/s) birleşik bellek bant genişliğine ve 32 GB’a kadar düşük gecikmeli birleşik belleğe sahip. Yeni kuşak 10 yahut 12 çekirdekli CPU, sekiz adede kadar yüksek performanslı çekirdek ve dört yüksek verimli çekirdekten oluşuyor ve M1 Pro’daki 10 çekirdekli CPU’dan yüzde 20’ye kadar daha süratli çok iş parçacıklı CPU performansı sağlıyor. Adobe Photoshop üzere uygulamalar, ağır iş yüklerini her zamankinden daha süratli çalıştırıyor ve Xcode’da derleme, en süratli Intel tabanlı MacBook Pro’ya nazaran 2.5 kata kadar daha süratli.

M2 Pro’daki GPU, M1 Pro’daki GPU’dan üç adet daha fazla yani 19 adede kadar çekirdekle yapılandırılabiliyor ve daha büyük bir L2 önbelleği ile geliyor. Ayrıyeten grafik performansı, M1 Pro’nunkinden yüzde 30’a kadar daha süratli, bu da manzara sürece performansında büyük artışlar sağlıyor ve konsol kalitesinde oyun oynamayı mümkün kılıyor.

M2 Max, M1 Max’ten 10 milyar daha fazla ve M2’den 3 kat daha fazla (67 milyar) transistörle, Apple silikonun performansını ve yeteneklerini daha da ileriye taşıyor. 400 GB/s birleşik bellek bant genişliği M2 Pro’nun iki katı, M2’nin ise 4 katına eşit. Ayrıyeten yeni işlemci 96 GB’a kadar süratli birleşik bellek dayanağı sunuyor. Bu sayede çok büyük belgeler anında açılıyor ve birden çok profesyonel uygulamada çalışmak süratli ve akıcı oluyor.

M2 Max, M2 Pro ile tıpkı yeni jenerasyon 12 çekirdekli CPU’ya sahip. GPU, 38 adede kadar yapılandırılabildiği için daha güçlü. Ayrıyeten M2 Max daha büyük bir L2 önbelleğe sahip. Grafik tarafına geldiğimizdeyse yeni işlemci, M1 Max’ten yüzde 30’a kadar daha süratli. Apple, 96 GB belleğin yanı sıra, M2 Max işlemcili MacBook Pro’nun rakip sistemlerin bile yürütemeyeceği grafik açısından ağır projelerin üstesinden gelebileceğini argüman ediyor.

  • Hem M2 Pro hem de M2 ​​Max, Apple’ın saniyede 15,8 trilyon süreç yapabilen ve evvelki jenerasyona nazaran yüzde 40’a kadar daha süratli olan yeni kuşak, 16 çekirdekli Neural Engine çipini içerir.
  • M2 Pro, donanım hızlandırmalı H.264, HEVC ve ProRes görüntü kodlama ve kod çözme dahil olmak üzere son derece güçlü ve verimli bir medya motoruna sahiptir ve çok az güç kullanırken birden fazla 4K ve 8K ProRes görüntü akışının oynatılmasına imkan tanır. M2 Max, M2 Pro’dan 2 kata kadar daha süratli görüntü kodlama sağlayan iki görüntü kodlama motoruna ve iki ProRes motoruna sahiptir.
  • Apple’ın en yeni manzara sinyali işlemcisi, daha güzel gürültü azaltma sağlar ve Neural Engine ile birlikte kamera imaj kalitesini düzgünleştirmek için hesaplamalı görüntü kullanır.
  • Yeni jenerasyon Secure Enclave, Apple’ın sınıfının en güzeli güvenliğinin kritik bir modülüdür.

macOS Ventura, Apple silikon tam uyumlu ve kullanıcılar için yüksek performans ile üretkenlik vadediyor. Apple silikon ile güçlendirilmiş Mac bilgisayarlar, M serisi yongaların tüm gücünü ortaya çıkaran 15.000’den fazla mahallî uygulamaya ve eklentiye erişebilir durumda.

macOS Ventura, Stage Manager üzere yeni özellikler ve FaceTime’da Süreklilik Kamerası ve Handoff ile yeni yetenekler getiriyor. macOS Ventura ayrıyeten Safari, Mail, Bildiriler, Spotlight ve daha fazlası için M2 Pro ve M2 Max’te daha süratli cevap veren ve daha verimli çalışan büyük güncellemeler içeriyor.

Başa dön tuşu