Yapay Zeka İçin Dünyanın En Küçük Süper Bilgisayarı: NVIDIA Jetson Xavier NX

NVIDIA, robotik ve gömülü bilgi süreç cihazları için dünyanın en küçük ve en güçlü yapay zeka muhteşem bilgisayarı ile karşımıza çıkıyor. NVIDIA Jetson Xavier NX kompakt form faktörü bir kredi kartının boyutlarından bile küçük. Güç verimliliği sunan modül, çağdaş yapay zeka iş yüklerini çalıştırmak için 21 TOPS (Saniye Başına Teorik İşlem) ile sunucu sınıfı performans sunuyor ve yalnızca 10 watt güç tüketebiliyor.

Jetson Xavier NX, daha yüksek performans gerektiren fakat boyut, güç bütçesi ve maliyet ile sonlandırılmış gömülü uç bilgi süreç aygıtlarının kapısını açıyor. Bunlar ortasında Bunlar ortasında; küçük ticari robotlar, drone’lar, fabrika lojistiği ve üretim sınırları için akıllı yüksek çözünürlüklü sensörler, optik inceleme, ağ görüntü kaydedicileri, taşınabilir tıbbi aygıtlar ve başka endüstriyel IoT sistemleri bulunuyor.

Modül, 10 W ile 14 TOPS, 15 W ile 21 TOPS sunabiliyor. Paralelde birden fazla hudut ağını çalıştırabiliyor ve birebir vakitte Nano form faktöründe (70 mm x 45 mm) birden fazla yüksek çözünürlüklü sensörden bilgi işleyebiliyor. Halihazırda gömülü makineler inşa eden şirketler için modül, tüm Jetson teklifleriyle birebir CUDA-X AI yazılım mimarisi üzerinde çalışarak pazar için vakit ve düşük geliştirme maliyetleri sağlıyor Eser ayrıyeten, NVIDIA JetPack yazılım geliştirme kiti tarafından destekleniyor.

Mart ayında satışa sunulacak olan modülün fiyatı ise 399 dolar olarak açıklandı.

NVIDIA Jetson Xavier NX modül teknik özellikleri

GPU: NVIDIA Volta (384 NVIDIA CUDA çekirdeği ve 48 Tensor Çekirdeği ile 2x NVDLA)

CPU: 6 çekirdek Carmel ARM 64-bit CPU, 6 MB L2 + 4 MB L3

Video: 2x 4K30 encode ve 2x 4K60 decode

Kamera: 6 adede kadar CSI kamera (sanal kanallar ile 36); 12 bilgi yolu (3×4 ve 6×2) MIPI CSI-2

Bellek: 8 GB 128-bit LPDDR4X, 51.2 GB/s

Bağlantı: Gigabit Ethernet

İşletim Sistemi Takviyesi: Ubuntu tabanlı Linux

Modül Boyutu: 70 mm x 45 mm

Başa dön tuşu