Microsoft, Windows 11 Dosya Gezgini’ni Baştan Aşağı Yenilemeye Hazırlanıyor

Geçtiğimiz hafta yeni Belge Gezgini’ne ilişkin olduğu sav edilen birtakım ekran manzaraları ortaya çıkmıştı. Windows 11 aslında birçok açıdan değişime uğradı. Fakat görünüşe nazaran Microsoft, Evrak Gezgini’ne yönelik değerli bir güncelleme için mesai harcıyor.

Windows Central‘ın elde ettiği görsellere bakılırsa gezgin üzerindeki belge dizini kutusu ve arama kutusu yenileniyor. “Ana sayfa” kısmı yeni bir dizayna kavuşuyor. “Yeni”, “kopyala” ve “yapıştır” üzere mevcut başlık butonları ise başlığın çabucak altındaki dosya/klasör görünümüne taşınacak. Öte yandan Microsoft 365 entegrasyonu da gelişiyor. En üstte önerilen evrakların yer aldığı büyük bir akış bölmesi var. Sol taraftaki gezinti kısmı ise yeni simgelerle birlikte farklı bir görünüm kazanıyor.

Microsoft ayrıyeten yeni bir “Galeri” alanı aracılığıyla Belge Gezgini için daha güçlü fotoğraf görüntüleme tecrübesi sunmak istiyor. Böylece fotoğrafların daha büyük önizlemelerini görüntülemek için fareyi belgenin üzerine getirmemiz yetecek. Bir diğer yeni özelliğe gelince, yazılım geliştiricisi Evrak Gezgini’ne “etiketleme” fonksiyonu de getirecek; bu özellik macOS’un Finder uygulamasına emsal formda çalışacak, anahtar sözcükleri ve renkleri kullanarak belli evrakları düzenlemeye ve kategorilere ayırmaya yarayacak.

Özetle Microsoft, Belge Gezgini için önemli çalışmalar yapıyor. Şirket olur da planlarını gerçekleştirirse, Belge Gezgini Windows 8’den bu yana en büyük güncellemesini alacak. Yeniliklerin hepsi bir anda gelmeyebilir, lakin 2023 yılı içinde birçok değişiklik bekleniyor.

Başa dön tuşu