Mozilla Firefox 68 Çıktı

Mozilla tarafından Firefox 68, Firefox 68 ESR ve iOS için Firefox 18 sürümleri duyuruldu. Güncelleme ile okuyucu görünümü güzelleştiriliyor, uzantılar geliştiriliyor, AMD ekran kartı sahibi tüm Windows 10 kullanıcılarına WebRender sunuluyor ve Windows Art Plan Akıllı Transfer Servisi (BITS) için takviye geliyor.

Öncelikle artık okuyucu görünümü için karanlık mod geldiğini belirtelim. Artık yalnızca metin alanı değil kenar çubuğu ve araç çubukları da karanlık moda geçerek dikkat dağıtmadan bir okuma tecrübesi sunuyor. Eklentiler için de güvenlik, işlevsellik ve kullanışlılık dikkat alınarak incelenmiş önerilen eklentiler listesi kullanıcılara sunuluyor. Berbat bir eklentiye denk gelirseniz bunları bildirmeniz de mümkün.

Ek olarak, kripto madencilik ve parmak izi müdafaaları da içerik engelleme ayarlarına dahil ediliyor. WebRender takviyesi AMD ekran kartı kullanan tüm Windows 10 kullanıcılarına sunulurken, BITS dayanağı ise Firefox kapatılsa bile Firefox güncelleme indirmelerinin devam etmesini sağlıyor. ESR sürümüyle ise Mozilla, Firefox’un kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bilgi-işlem uzmanlarının değiştirebileceği daha fazla seçenek ekliyor.

iOS için Firefox 18 sürümü kullanıcıların istediği iki özelliği uygulamaya ekliyor. Bunlardan birincisi sık kullanılanların düzenlenebilmesi. Artık sık kullanılanları tekrar sıralamak, yeniden adlandırmak yahut URL adreslerini güncellemek mümkün. Yeni sık kullanılanlar basitçe yeni Yakın Vakitte Sık Kullanılanlara Eklenilenler kısmından düzenlenebiliyor. Bir başka özellik ise internet sitelerinin masaüstü modunda açılabilmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Firefox 68 sürümleri ve iOS için Firefox 18 sürümünü indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu