MSI, Secure Boot Hatasını Düzeltmek İçin Yeni Güncelleme Hazırlıyor

MSI, çok sayıda AMD ve Intel anakartı etkileyen İnançlı Önyükleme (Secure Boot) yanlışı için düzeltme yayınlayacağını bildirdi. Şirket şu sıralar sıkıntıları gidermek için çalışmaya devam ediyor. Yakında yayınlanması beklenen yeni üretici yazılımı yanılgıyı düzeltecek ve daha sıkı güvenlik ayarları uygulayacak.

Son vakitlerde MSI’ın eser yazılımındaki küçük bir kusur nedeniyle kazara Secure Boot fonksiyonelliğinin bozulduğu keşfedilmişti. Üretici, “Image Execution Policy (Görüntü Yürütme Politikası)” ayarını “Always Execute (Her Vakit Yürüt)” olarak yapılandırdı ve böylelikle Secure Boot varsayılan ayarlar altında etkisiz hale geldi. Yanılgıyı çözmek için uğraşan MSI, varsayılan ayar olarak “Deny Execute (Yürütmeyi Reddet)” özelliğini kullanan yeni bir firmware yayınlayacak.

MSI’ın yeni üretici yazılımı İnançlı Önyükleme fonksiyonunu büsbütün geri getirecek olsa da, kullanıcılar tekrar BIOS’a girip ayarlarda değişiklik yapabilecek. Şirket maalesef yeni yazılımın yayınlanacağı bir tarih tarih vermedi. Fakat sorun sahiden önemli, bu nedenle yamanın gelmesi uzun sürmeyecektir.

Başa dön tuşu