NVIDIA Studio’nun Bu Haftaki Konukları Hayal Gücünün Sınırlarını Zorlayan İki Yetenekli Sanatçı

NVIDIA Studio bu hafta birbirinden yetenekli iki sanatçıyı ağırlıyor: Gerçekçi görsellerle sürükleyici tecrübeler yaratan yetenekli sanatçı Ducky 3D ile Çin Yeni Yılını kutlamak için kurguladığı dikkat cazip yapıtıyla tanınan NVIDIA’nın baş sanatçısı Zhelong Xu.

Oldukça gerçekçi görsellerle sürükleyici tecrübeler yaratan yetenekli sanatçı Ducky 3D, bu hafta NVIDIA Studio’da uzaylılardan ilham alan animasyon Stylized Alien Landscape’i paylaşıyor. Gücünü GeForce RTX 4090 GPU’dan alan bu eşsiz animasyon, büsbütün geo node’lar kullanılarak Blender’da oluşturuldu.

Blender’da geo node’lar küçük ölçülerde data kullanarak detaylı sahne modelleme sürecini daha prosedürel bir hale getiriyor. Buna bağlı olarak da geo node’ların kullanılması son vakitlerde çok süratli bir artış gösteriyor. Ducky 3D, kolay bir küp oluşturarak başlıyor ve uzaylılardan ilham alan bir animasyon yapmak için birkaç tanınan geo node’u kullanıyor.

Ducky 3D, daha sonra GeForce 4090 RTX GPU’sunun hakikaten devreye girdiği aydınlatmaları düzenleme sürecine odaklanıyor. Gücünü RTX 4090 GPU’dan alan yapay zeka takviyeli NVIDIA OptiX ışın izleme API’si, epeyce yumuşak geçişlerle bu dünyadan olmayan bir başyapıt ortaya çıkartıyor.

Ayrıca NVIDIA Studio Blender oynatma listesindeki Blender eğitimlerine göz atarak daha fazla ilham almak için Ducky 3D’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Sanatçı Zhelong Xu, NVidia Studio’da bu hafta Çin Yeni Yılını karşıladığı yapıtlarını anlatıyor. Xu yapıtını GeForce RTX 4090 GPU sayesinde çok süratli inşa ediyor. Çin Yeni Yılını kutlamak için, NVIDIA sanatkarı Zhelong Xu, başka ismiyle Light Amca, bu hafta NVIDIA Studio’da antik mitolojiyi kendi imzasıyla modernize ediyor.

NVIDIA’nın baş sanatkarı Zhelong Xu, Çin Zodyak sembollerini üç boyutlu olarak modelleme konusunda derinden gelen bir tutkuyla çalışıyor. Birinci önemli teşebbüsü olan Carefree Sheep, daha önce Allegorithmic olan Adobe Substance Painter tarafından yazılım başlatma ekranı olarak seçilmişti.

Xu, her yıl “Zodyak” serisi için en az bir kesim oluşturuyor. Harboring a Cute Tiger çalışmasıyla sanatçı, Çin toplumsal medya uygulaması Weibo’da 16 milyondan fazla bireye ulaşmıştı.
Geçen yıl NVIDIA’ya katılan Xu, “Tavşan Yılı’nda farklı bir şey yapmak istedim, bu yüzden tavşanı klasik Çin atmosferine uyacak ve Çin Yeni Yılı gücünü ortaya çıkaracak halde NVIDIA yeşilinde renklendirmeyi seçtim” diye de ekliyor.

Eserde, biri kulakları üstte oburu aşağıda olan iki zümrüt tavşan, dizaynlarıyla Çin Yeni Yılı’nın gelişini bekliyor. Xu, birinci modeli oluşturmak için ZBrush’ın özel şekillendirme araçlarını kullanıyor. Daha sonra, Adobe Substance 3D Painter’da yapılan özel bir zümrüt dokusunu uygulamadan evvel UV haritasıyla modeli hazırlıyor. NVIDIA RTX hızlandırmalı ışık ve ortam öklüzyon özellikleri, yapıtın kesimlerini saniyeler içinde hazırlıyor, optimize ediyor ve Xu’nun GeForce RTX 4090 GPU’su ile dokuları süratli ve kolay bir biçimde deneyimlemesine müsaade veriyor.

Sanatçı, yapıtı oluşturmak ve aydınlatmayı düzenlemek için belgeleri süratle Blender’a aktarıyor. PBRMAX.com kütüphanesinden birçok Doğu usulü eklentiyi yapıta ekliyor. Manzara alanı içindeki hareket, etkileşimli ve fotogerçekçi modelleme sağlayan Blender Cycles RTX hızlandırmalı OptiX ışın izleme teknolojisi sayesinde meselesiz ilerliyor.

Xu, daha sonra Metaverse uygulamalarını oluşturmak ve çalıştırmak için bir platform olan NVIDIA Omniverse, Evraklarını kullanıyor, Omniverse’in dışa aktarma eklentisini kullanarak son modelleme için NVIDIA Omniverse Create uygulamasına aktarıyor ve Universal Scene Description (USD) biçiminde kaydediyor. Burada, Xu üst seviye gerçekçilik için yarı saydam zümrüt materyalde ayarlamalar yapıyor.
Xu, Omniverse Create’in sahne modifikasyonları için inanılmaz derecede faydalı olduğunu, zira sahne görüntülemesiyle aydınlatmayı gerçek vakitli olarak test etmesini sağladığını paylaşıyor. Bu, ona son renderların en gerçek tekrarını sağlıyor ve daha manalı gerçek vakitli düzenlemeleri mümkün kılıyor.

Xu, “GeForce RTX 4090 GPU’nun gücü ve Omniverse’deki RTX optimizasyonu sayesinde, istenen etkiyi çok süratli bir biçimde elde ettim ve çeşitli aydınlatma efektlerini test ettim” diyor.

Omniverse, 3D sanatkarlara Pixar HD Storm, Chaos V-Ray, Maxon’s Redshift, OTOY Octane, Blender Cycles ve daha fazlası için takviye sağlayarak imaj alanında istedikleri rendererla çalışma seçeneği sunuyor. Xu, projeyi tamamlamak için tarafsız NVIDIA Iray renderer’i kullanıyor.

Başa dön tuşu