Nano Parçacıklar İnsanlara Gece Görüşü Sağlayacak

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Massachusetts Üniversitesi bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir enjeksiyon, farelerin karanlıkta görebilmesini mümkün hale getirdi. Nano parçacıklar içeren solüsyonun ileride çeşitli uygulamalar için insanlarda da kullanılarak gece görüşü sağlanabileceği düşünülüyor.

Geliştirilen nano parçacıklar göze enjekte edildiğinde, farelerin kızılötesine yakın görüş kazandığı ve karanlıkta görebildiği belirtiliyor. Memelilerin 700 nm dalga boyunun üzerinde ışık göremediği ve bu kısıtlamanın foton algılayan opsinin fizikî termodinamik özelliklerinden kaynakladığı paylaşılıyor. Bu kısıtlamayı aşmak içinse oküler enjekte edilebilir fotoreseptör bağlayıcı yükseltme çevrimi nanoparçacıkları (pbUCNP) geliştirilmiş.

pbUCNP birebir vakitte nano duyarga olarak da anılıyor. Kendilerini retina fotoreseptörlerine iliştiren nano duyargalar minyatür kızılötesine yakın ışık dönüştürücüler olarak davranıyorlar. Bilim insanları bu durumu parçacıklarla tedavi edilen farelerin davranışlarını ve fizyolojik tepkilerini inceleyerek de doğrulamış. Tedavi edilen farelerin kızılötesine yakın ışığa maruz kaldığında reaksiyon verdiği, denetim farelerinin ise hiçbir reaksiyon vermediği belirtiliyor.

Bir öbür etkileyici gelişme ise, nano parçacıkların normal gün ışığında görme konusunda sorun yaratmaması. Farelerin hem kızılötesine yakın ışıkta hem de görülebilir ışıkta eşzamanlı olarak görebildiğinin altı çiziliyor.

Enjeksiyonun 10 hafta uzunluğunda beğenilen kalabildiği ve rastgele bir yan tesir yaratmadığı da bilgiler arasınada. Bu manada enjeksiyonun renk körlüğünü düzeltme ve gece çatışmalarında askeri kullanım için de uygulanması planlanıyor. Yeni tekniğin birçok biyo-entegre nano aygıt tasarımı ve uygulamaları için de eşsiz fırsatlar doğuracağına dikkat çekiliyor. İnsan deneyleri hususundaysa şimdi bir bilgi bulunmuyor.

Başa dön tuşu