Robotlar reCAPTCHA Kutucuğunu Neden İşaretleyemez?

İnternette gezinirken karşınıza çıkan reCAPTCHA kutucuklarını mutlaka görmüşsünüzdür. Peki, neden robotlar bu kutucuklara tıklayamıyor?

İnternette neredeyse her sitede karşımıza çıkan reCAPTCHA, aslında bize göre epey basit değil mi? Ancak aynı şeyi robotlar için söyleyemeyiz.

Peki ama neden? Aslında bu sorunun cevabı oldukça ilginç ve karmaşık.

Google tarafından sağlanan bu hizmet, web sitelerini istenmeyen trafikten korumak için kullanılır.

yapay zeka reCAPTCHA

reCAPTCHA, eski CAPTCHA sisteminin yerini aldı. CAPTCHA sistemi, çeşitli harf ve rakamları çözmenizi isteyen zorlu testler içeriyordu.

Sistem, zamanla robotlar tarafından çözülebilir hâle geldi ve Google, daha gelişmiş bir sistem olan reCAPTCHA’yı devreye soktu.

reCAPTCHA kutucukları, bir insanın mı yoksa bir robotun mu tıkladığını anlamak için tıklamanın hızını ve verimliliğini değerlendirir.

reCAPTCHA

İnsanlar, fareyi yavaş ve rastgele hareket ettirirler. Bu yüzden testler, tıklamanın hızını ve doğruluğunu analiz ederek karar verirler. Robotlar ise hızlı ve etkili tıklamalar yaparlar ki bu da onları ele verir.

Kutucuklar, kullanıcıları bazen görsel bulmacalarla karşı karşıya bırakır. Bulmacalar, tüm motosiklet veya sokak lambası içeren resimleri seçmenizi isteyebilir. Testler, robotların görselleri insan kadar iyi algılayamamasından dolayı kullanılır.

Bazı web siteleri, görünmez CAPTCHA sistemlerini kullanmaya başladı.

reCAPTCHA

Sistemler, kullanıcıların tarayıcı geçmişi, çerezler, fare hareketleri gibi bilgileri analiz ederek kullanıcıların insan mı yoksa robot mu olduğunu belirler.

Google’ın reCAPTCHA Enterprise sistemi, kullanıcıların bilgilerine dayalı olarak puan verir ve bu puan, kullanıcının insan mı yoksa bot mu olduğunu belirler.

Yani kısaca robotlar her zaman insanlardan daha hızlı ve verimli oldukları için bu testleri geçemezler.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Çin’in İnsansı Robotlar Üretmesinin Arkasındaki Sebep Nedir? Cevabı Öğrenince Bu Yaptıkları İyi mi Kötü mü Diye Sorgulayacaksınız!

Şimdiye Kadar Yapılmış En “İnsansı” Robotlar, Etkilenmekle Ürpermek Arasında Kalmanıza Sebep Olacak

İnsansı Robotlar ve Sesli Asistanlar Neden Çoğunlukla Kadın Olarak Tasarlanıyor?

Son Yıllarda Filmlerde Eskiye Nazaran Neden Daha Çok Dostane Robot ve Yapay Zekâ Görmeye Başladık?

Başa dön tuşu