NASA Derin Uzay Atomik Saati Yerleştirdi

NASA tarafından yörüngeye yerleştirilen küçültülmüş atomik saat ile derin uzay navigasyonunda ihtilal yaratılabileceğine inanılıyor. Bir tost makinesi boyutlarında olduğu belirtilen NASA derin uzay atomik saati mevcut uzay saatlerine nazaran 50 kat daha fazla kararlılık sunuyor. Teknolojinin gelecek yıla kadar kendisini kanıtlaması durumunda saatin gelecekteki gezegen sondalarına da yerleştirilmesi planlanıyor.

Saatin Florida’dan fırlatılan SpaceX Falcon Heavy roketinin 24 başka dağıtımından birisi olduğu belirtiliyor. NASA Jet Tahrik Laboratuvarı’nın geliştirdiği civa-iyon atomik saat sayesinde, günümüzde radyo sinyalleri ile Güneş Sistemi içerisinde takip edilen derin uzay sondaları için yeni bir devir başlayacak.

Dünya’dan gönderilen radyo sinyalleri anında uzay aracından geri dönüyor. Işık suratı bildirilerinin yankılanması için harcanan çok kesin vakit, navigatörlerin misyonun kesin konumunu bulmalarını ve gerekli rota düzeltmelerini yönetmelerini sağlıyor. Atomik saat kullanıldığında ise iki taraflı sistemin tek taraflı hale döneceği belirtiliyor. Vazifelerdeki bilgisayarların tüm gerekli seyrüsefer hesaplamalarını yapabileceğinin altı çiziliyor. Günümüzde Dünya’da kullanılan atomik saatler ise buzdolabı boyutlarında. NASA mühendisleri ise bunu bir uzay aracına yerleştirecek boyutlara küçültmeyi başararak dikkat çekti.

Otonom araç içi navigasyon bir uzay aracının dünyadaki yönlendiricilerden gönderilecek talimatları beklemeden gerçek vakitli olarak kendi seyrüseferini yapabileceği manasına geliyor. Bu kabiliyetle insan tarafından yönetilen bir uzay aracı, bir iniş alanına inançlı bir formda varabilecek.

Başa dön tuşu