NVIDIA, Yapay Zeka Destekli Sürücülerle Performansı Artırabilir

Sürücüler konusunda aslında bariz halde üstün olan NVIDIA, bu sefer de işin içine yapay zeka teknolojilerini dahil etmeyi planlıyor. CapFrameX, NVIDIA’nın performansı güzelleştiren yapay zeka optimizasyonları ile yeni bir şoför yayınlayabileceğini tez ediyor.

Teknik olarak konuşursak, yapay zeka halihazırda mevcut GPU şoförlerine esasen uygulanmış. Lakin uygulanan alanlar epey kısıtlı olabilir. Savlara bakılırsa yeşil kadro, “komut setleri, verimlilik, donanım kullanımı, iş parçacığı ve ayarlara” odaklanarak daha fazla AI optimizasyonu ekleyecek.

Bu cins optimizasyonların kullanıcı tarafından nasıl hissedileceğini şimdi bilmiyoruz. Ayrıyeten takviyeli donanımlar hakkında hiçbir detay yok. Mevcut DLSS teknolojilerine genel olarak bakacak olursak, şoför konusunda makul özelliklerin sadece RTX grafiklerine özel olması mümkün.

Umuyoruz ki tezler gerçek çıkar. Yapay zeka kullanımı performansa da olumlu katkılar sağlayacak, son tüketicinin oyun tecrübesini olumlu etkileyecektir. CapFrameX, bahsi geçen şoförlerin birinci çeyrekte gelebileceğini söylüyor. Daha da değerlisi, performans artışının %30’a kadar çıkacağı, ortalama çıkarın %10 civarında olacağı belirtiliyor. Tekrar belirtelim, bu bahiste resmi bir bilgi şimdi yok.

Başa dön tuşu