AMD, CES 2023 Sunumunda Yeni İşlemci ve Grafik Kartı Modellerini Tanıttı

AMD, CES 2023 fuarında yeni Ryzen masaüstü işlemcileri, yeni Ryzen taşınabilir işlemcileri ve yeni grafik kartı modellerinin yanı sıra dünyanın birinci entegre data merkezi APU’su olan AMD Instict MI300 modelinin tanıtımına imza attı.

AMD Lideri ve CEO’su Dr. Lisa Su liderliğinde yapılan bu duyuruların yanı sıra yüksek performanslı ve uyarlanabilir bilişimin dünyanın en kıymetli problemlerine tahlil üretmede AMD’nin oynadığı kıymetli rolün altı çizildi. Dr. Su canlı olarak yayınlanan açılış konuşmasında yeni eser duyurularına imza attı ve firmanın bugün hizmet verdiği geniş pazarlarda birçok şeyi mümkün kıldığını lisana getirdi.

Dr. Su, “CES 2023’ü başlatmak ve AMD’nin dünyanın en değerli problemlerini çözmeye yardımcı olmak için yüksek performanslı ve uyarlanabilir bilgi süreçte hudutları zorladığını vurgulamak bizim için büyük bir onur. Ortaklarımızla birlikte AMD teknolojisinin yapay zeka, hibrit çalışma, oyun, sıhhat, havacılık ve sürdürülebilir bilgi süreç alanlarında nasıl bir gelişim gösterdiğini görüyoruz.” dedi

CES 2023’te AMD tarafından yapılan duyurular şu halde;

Mobil için AMD Ryzen 7045HX Serisi İşlemciler: 16 adede kadar güçlü “Zen 4” çekirdeği ve 32 iş parçacığı ile güçlendirilen Ryzen 7045HX taşınabilir işlemciler, gelişmiş 5nm süreç teknolojisi üzerine inşa edilmiştir ve şu anda bir taşınabilir işlemcide bulunan en fazla iş parçacığı ile gelişmiş DDR5 bellek dayanağının güçlü kombinasyonuna sahiptir.

Mobil için AMD Ryzen 7040 Serisi İşlemciler: Sekiz adede kadar “Zen 4” çekirdeği, entegre AMD RDNA 3 grafik mimarisi ve ultra ince PC dizüstü bilgisayarlar için başkan performans sunan Ryzen 7040 Serisi Taşınabilir işlemciler, en ince, en hafif sistemlerde büyük bir güç sunuyor.

AMD Ryzen 7000 Serisi X3D Masaüstü İşlemciler: AMD, üç yeni X3D işlemci ile Ryzen 7000 Serisi masaüstü serisine 3D V-Cache teknolojisinin gücünü getiriyor. 144 MB’a kadar önbellekle donatılan ve 16 çekirdeğe ve 32 iş parçacığına sahip olan AMD, artık yeni Ryzen 7000 serisi işlemcilerde 3D V-Cache teknolojisini ödün vermeden sunuyor.

AMD Ryzen 7000 Serisi 65W Masaüstü İşlemciler: “Zen 4” mimarisi üzerine inşa edilen ve 65W TDP pahasına sahip olan bu yeni Ryzen 7000 Serisi işlemci serisi, hem verimlilik hem de performans için optimize edildi.

Ryzen AI Teknolojisi: Yeni Ryzen 7040 Serisi Taşınabilir işlemcilerin bir modülü olarak AMD, gerçek vakitli yapay zeka tecrübeleri için daha fazla performans sunmak üzere AMD XDNA uyarlanabilir yapay zeka mimarisini dizüstü bilgisayarlara getiren ve bir X86 işlemcideki birinci özel yapay zeka donanımı olan Ryzen AI Teknolojisini tanıttı.

Dizüstü Bilgisayarlar için AMD Radeon RX 7000 Serisi Grafikler: Çığır açan AMD RDNA 3 mimarisi üzerine inşa edilen dizüstü bilgisayarlar için AMD Radeon RX 7000 Serisi Grafik kartları, yeni kuşak premium dizüstü bilgisayarlarda ultra ayarlarda 1080p oyun ve gelişmiş içerik oluşturma uygulamalarına güç sağlamak için inanılmaz güç verimliliği ve performans sunmak üzere tasarlanmıştır.

AMD Avantajlı Dizüstü Bilgisayarlar ve AMD Akıllı Teknolojiler: Ortalarında Alienware, ASUS, Emdoor ve IP3’ün de bulunduğu birçok önder OEM, 2023’ün birinci yarısından itibaren yeni AMD Radeon RX 7000 Serisi Grafikler ve AMD Ryzen 7000 Serisi işlemcilerle güçlendirilmiş AMD Advantage Edition dizüstü bilgisayarlar sunmayı planladıklarını duyurdu. 2023’ün birinci yarısında kullanıma sunulması beklenen yeni AMD SmartShift RSR teknolojisi, mümkün olan en düzgün performansı sunmaya yardımcı olmak için sürece, yükseltme ve sunum taleplerini APU ve GPU kaynakları ortasında akıllı bir halde dağıtıyor.

AMD Instinct MI300: Dünyanın birinci entegre bilgi merkezi APU’su olan AMD Instinct MI300, güç tasarruflu yapay zeka eğitim performansı ve HPC iş yükleri için tasarlanmıştır. MI300 hızlandırıcılar, AMD CDNA 3 GPU, “Zen 4” CPU ve HBM yonga setlerini birleştiren bir 3D yonga seti dizaynından yararlanıyor.

Alveo V70 Yapay Zeka Hızlandırıcı Önizlemesi: AMD, data merkezi ve bulut dağıtımları için yeni bir yüksek performanslı, güç tasarruflu yapay zeka çıkarım hızlandırıcısı olan dünyanın en güç tasarruflu görüntü analitik yapay zeka hızlandırıcısı AMD Alveo V70’i tanıttı. AMD XDNA with AI Engine mimarisini temel alan Alveo V70, yaygın yapay zekayı uçtan buluta genişletiyor ve en kuvvetli iş yükleri için kesim önderi bilgi süreç verimliliği sunuyor.

Başa dön tuşu