PC İçin En İyi Uzay Oyunları

Uluslararası Uzay İstasyonu yakın gelecekte turistlere açılacak, fakat gerçekçi olalım, bunu karşılayabilecek bir gelirimiz olmayacak. Ancak bunun yerine yer çekimine bağlı konutumuzda rahatlıkta uzay oyunu oynayabiliriz. Şayet garip ve yeni dünyalar keşfetmek, tuhaf uzaylıları baştan çıkarmak ya da korkulan bir galaksi kelle avcısı olmak istiyorsanız; şu anda oynayabileceğiniz en yeterli örnekler aşağıda bulabilirsiniz.

Outer Wilds

Outer Wilds, garip gezegenlerle ve tuhaf kozmik olaylarla dolu küçük bir güneş sistemini keşfetmeye yönelik birinci şahıs uzay oyunudur. Oyunda size tek seferde etrafı keşfetmek için 20 dakika veren bir vakit döngüsünde hapsoluyorsunuz. Outer Wilds; Her Story ve Obra Dinn üzere çoklukla görünüşte alakasız olan küçük detayları keşfederek ve birleştirerek bulmacayı çözdüğünüz oyunları anımsatıyor.

Homeworld Remastered Collection

Şimdiye kadar yapılmış en yeterli tek oyunculu gerçek vakitli strateji oyunlarından biri olan Homeworld, Gearbox tarafından başarılı bir biçimde tekrar düzenlenmiştir. Oyunun canlı ve renkli uzay ortamından gezen binlerce geminin imajı epey çarpıcı. Bilhassa devasa savaş gemileri de dahil olmak üzere komuta edebileceğiniz birçok tipteki gemiyle, oyundaki savaşlar gergin ve taktiksel geçiyor. Gearbox tarafından düzenlenen The Remastered Collection, günümüz bilgisayarlarında olağanüstü görünüyor. Ayrıyeten, oyun özgün Homeworld ve devamıyla birlikte tamamlanmış bir hale geliyor.

Observation

Uzay istasyonu Observation, Dünya yörüngesinden kopar ve Satürn’ün yakınında bir yere sürüklenir. Sistemleri arızalanır, bir yangın çıkar ve yerleşik yapay zekâ SAM garip davranmaya başlar. Stories Untold’un gerisinde olan stüdyo tarafından hazırlanan oyunun kahramanı Dr. Emma Fisher için işler âlâ görünmüyor. Lakin, Observation hakkında değişik olan şey, oyunu Fisher olarak oynamıyor oluşunuz. Bunun yerine, oyunu yapay zeka olarak oynuyorsunuz.

Surviving Mars

İnsanlık yeni bir koloni kurmak için Dünyayı geride bırakarak Mars’a gidiyor ve siz bu macerada vazifelisiniz. Yeni medeniyetiniz Mars çölündeki küçük bir kubbeden, dünya dışı metropollere hakikat büyüyecek. Lakin yalnızca oksijen yahut gücün tükenmediğinden emin olun zira bu acımasız gezegende denetiminizdeki her vatandaş için mevt cezası demektir.

Tacoma

Mürettebat, Tacoma ay aktarma istasyonunu gizemli bir biçimde terk eder ve pahalı yapay zeka Odin’i araştırmak ve kurtarmak siz gönderilirsiniz. Gone Home’un yapımcılarının yarattığı bu atmosferik bilim kurgu, mükemmel bir formda yazılmıştır.

Etkileşimli artırılmış gerçeklik kayıtları aracılığıyla şiddetli bir öykü anlatan varlıklı, farklı karakterlere sahiptir. Oyunun ayrıntılara gösterdiği fevkalâde dikkat sayesinde, hiper-detaylı istasyonu keşfetmek tam bir zevk haline geliyor ve Tacoma hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, gizem de o kadar derinleşiyor.

Objects in Space

Uzaydaki bu eşsiz macera; Seçkine Dangerous üzere oyunların alım satım ve keşif ögelerini paylaşıyor, fakat size daha çok bir denizaltıya komut veriyormuşsunuz üzere hissettiriyor. Uzay alanının kendisini görmüyorsunuz; yalnızca ekranlar ve makinelerle dolu bir dizi kullanışlı oda sizinle.

Yönetilmesi gereken çok şey var ve tıpkı anda pilot, mühendis, haberleşme vazifelisi üzere birkaç rolü birlikte oynayabiliyorsunuz. Lakin etrafınızın hudutlu görünümüne karşın, oyun hala bir yıldız gemisiyle uzayda son hız gidiyormuşsunuz üzere hissetmenizi sağlıyor.

Elite Dangerous

Bu uzay simülatöründeki tüm galaksi sizin oyun alanınızdır. Temel bir gemi ve az ölçüdeki kredinizle oyuna başlayarak, kendi mukadderatınızı şekillendirirsiniz. Kaygı duyulan bir korsan mı olursunuz? Uzman bir tüccar? Bir kaşif? Elite’in hoşluğu size uygun olan bir biçimde oynanabiliyor olmanızdır. Bu oyunda heyecan verici meydan dövüşlerinden, nazik keşiflere kadar herkes için bir şeyler var. Oyunun gemileri; ister çevik bir savaşçı, isterse ağır yük kargo nakliyatı olsun, uçmak için muhakkak birer düş gemisidir.

EVE Online

Uzayda diğer bir hayat daha yaşayın! Bilgisayar için her şeyin oyuncular tarafından denetim edildiği, çok oyunculu bir RPG olan KONUTA Online’a bir alternatif yoktur. Binlerce kapsülün birlikte savaştığı, ticaret yaptığı, madencilik yaptığı ve keşfettiği canlı bir galaksiye sahip.

Polis devriyeli başlangıç sisteminizin izafî güvenliğinden kaçın; korsanlığın, casusluğun ve dolandırıcılığın çok yaygın olduğu acımasız, kozmik bir Yabanî Batı bulacaksınız. İster binlerce gerçek dünya dolarının istikrarda durduğu, isterseniz de yalnızca New Eden’i kendi başına keşfettiğiniz devasa bir uzay savaşında savaşıyor olun, MESKENE unutulmaz bir tecrübedir.

Everspace

Everspacace’te haydut üzere öldüğünüzde nitekim ölmüşsünüz demektir. Fakat kazanılan paralar artmaya devam eder ve yükseltmelere harcanabilir; bu bir sonraki yarış için kozmik zırh eldiveninizle daha güçlü olacağınız manasına gelir. Ayrıyeten, bu avantajlar artmaya devam eder ve her bir sonraki teşebbüsünüzde uzaya daha derin ve daha cesurca seyahat etmenizi sağlar. Bu zorlayıcı bir döngü ve öldüğünüzde buna asla sinirlenmezsiniz; bu defa ne kadar uzağa gideceğinizi merak ederek oyuna tekrar başlamak için heyecanlanırsınız.

Dead Space

Uzay bir endişe oyunu için harika bir ortamdır ve Dead Space; Alien: Isolation’ın yanında, korkutucu bilim-kurgu cinsinin en âlâ örnekleri ortasında yer alıyor. Mühendis Isaac Clarke; USG Ishimura gemisini araştırmak için gönderilir ve berbat, şişman canavarlarla dolup taşan gemiyi bulur. Alien’den ipuçlarını alarak, epeyce açık bir biçimde favori gösterilen kült Event Horizon, serideki birinci oyun ve hala en uygunudur. Aksiyondaki odak artışı, serinin devamını öldürdü.

Star Wars: Empire at War

Westwood’un deneyimli geliştiricileri tarafından kurulan bir stüdyo olan Petroglyph tarafından geliştirilen bu gerçek vakitli strateji oyunu; bilgisayardaki en âlâ Star Wars oyunlarından biridir. Kolaylaştırılmış arayüz ve erişilebilir sistemler birtakım şiddetli strateji hayranlarının keyfini kaçırabilir. Fakat oyun; kaotik, heyecan verici arazi ve alan savaşlarının en şiddetli anında karşı konulmaz olabilir – bilhassa de Star Wars hayranıysanız. Darth Vader ve Luke Skywalker üzere kahramanlar da oyuna epey heyecan katıyor.

Battlefleet Gothic: Armada 2

Warhammer 40,0000 cihanında çarpışan dev uzay gemileriyle ilgili gerçek vakitli bir taktik oyunudur. Savaşlar; yakalama noktaları ve asteroid alanları ile doldurulmuş bir 2B düzlemde yer alır ve savaş gemileri ölümcül dev yolcu gemileriyle başa çıkar. Savaşçı ve bombardıman filolarını hür bırakabilir, torpido yaylım ateşi ve lazer ataklarını başlatabilir, öbür gemilere binebilirsiniz. Oyuna dahil olan savaş gemileri mükemmel görünüyor ayrıyeten kampanya hayli şad edici – bilhassa 40K hayran için.

Endless Space 2

Galaktik fetihin havalı bir oyunu. Bilgisayardaki en geniş yahut en derin strateji oyunu değil; lakin stratejik karar vermeyi hoş bir sunumla harmanlayan atmosfere sahip, öğlenden sonra vakit geçirmek için oynayabileceğiniz bir oyun.

Canlı bir bilim kurgu cihanında kurulan oyun; gizemli yıldız sistemlerini keşfetmenizi, eski ırkların sırlarını araştırmanızı, uzaktaki gezegenlerde koloniler inşa etmenizi, yerlerini fethetmek için uzaylılarla karşılaşmanızı sağlar.

Heat Signature

Bu doruktan tırnağa bilim kurgu aksiyon oyununda; uzay gemilerine biniyor ve mürettebatı çıkarmak için bir dizi silah ve alet kullanıyorsunuz. Oyundaki dehanız; kendi üslubunuzu oynamak için karakterinize ne kadar yaratıcılık verdiğiniz konusunda yatıyor. Gemideki varlığınız bilinmeye başladığında çıkan bir kaosa verdiğiniz reaksiyon Heat Signature’ı keyifli kılıyor. İşler her vakit planlandığı üzere gitmeyebilir lakin bu da oyunun eğlenceli bir modülü.

Duskers

Tamamen retro-fütüristik bir bilgisayar arayüzü aracılığıyla görüntülenmesine karşın; Duskers bilgisayardaki en vahim, en gergin bilim kurgu, dehşet oyunlarından biridir. Oyunda; terk edilmiş uzay gemilerinden yakıt, yükseltme ve kozmosun neden bu kadar ömürden mahrum olduğuna dair ipucu arayan bir drone filosuna pilotluk yapıyorsunuz. Bindiğiniz gemiler dar ve karanlık koridorlarda tuhaf yaratıklarla birlikte sürükleniyor ve bu nitekim hudut bozucu bir tecrübe olabilir.

Destiny 2

Bungie’nin bağımlılık yaratan FPS / MMO karma özellikli oyunu, bilgisayardaki en hoş uzaylı görüntülerinden kimilerine sahiptir. Dünyanın orman kalıntılarından, Titan’ın engin denizlerine, Nessus’un kırmızı ormanlarından volkanik Io’ya kadar her yeri yağmalamak ve vurmak bir zevk. Bilim kurgu hayranları bu canlı, renkli ortamdan epey keyif alacak.

The Dig

Dünya’ya hakikat giden asteroidi yönlendirme misyonu aykırı gidiyor ve terk edilmiş görünen, uzak bir dünyaya bir küme astronot gönderiliyor. Bulmacaların bir kısmı; bir LucasArts macerası için bile çılgın edici biçimde bilinmeyen, fakat renkli. Tuhaf gezegen sahiden yabancı hissettiriyor. X-Files yıldızı Robert Patrick’in başrol oynaması ile de harika ses sizlerle.

Universe Sandbox 2

Bu uzay simülatörü; gerçek galaksilerin ve güneş sistemlerinin kopyalarını manipüle eden ve bu sisteme karışmanızın (genellikle yıkıcı) sonuçlarına şahit olacağınız büsbütün güçlü bir kozmik ilah olmanızı sağlar. Jüpiter’in kütlesini arttırın, böylelikle güneş sistemimizin geri kalanının içine emildiğini göreceksiniz. Güneş’i silince de Dünya’nın ve başka gezegenlerin karışık bir halde birbirinden uzaklaştığını göreceksiniz.

Event[0]

Eski lüks bir yıldız gemisinde Jüpiter’in yakınında bir yerde mahsur kalırsınız ve tek meskene dönüş umudunuz, önemli duygusal sorunları olan bir yapay zekadır. Klavyenizi kullanarak Kaizen ile bağlantıya geçersiniz ve bazen size yardım etmekte istekli olabilir. Fakat yapay zeka sonra fikrini değiştirecek ve yapılacak en güzel şeyin hava kilidini kapatıp, sizi havayı tüketene kadar gemi dışında hapsetmek olduğuna karar verecektir. Bu oyun; 70’lerin bilim kurgu sinemasının sade havasıyla akla yatkın bir macera olarak karşınıza çıkıyor.

Mass Effect 2

Eğer daha evvel kendi yıldız geminizi komuta ederek Kaptan Picard olmayı, galaksiyi keşfetmeyi, garip uzaylılarla tanışmayı ve kozmik ikilemlerle yüzleşmeyi hayal ettiyseniz; Mass Effect 2 bu hayalin oyun biçimi olabilir. Mass Effect 2, bir modül Star Wars uzay operası, bir kesim da Star Trek olarak bilgisayardaki en âlâ bilim kurgu oyunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Oyunda Elite’in özgürlüğü yoktur ve oyun büyük ölçüde doğrusal bir tecrübedir. Lakin sizi tuhaf gezegenleri ziyaret ettirerek ve üzerinde yaşayan uzaylıların hayatlarına dahil ederek galaksinin etrafında unutulmaz bir seyahate çıkarır.

Stellaris

Paradox, Crusader Kings ve Europa Universalis’in şöhreti ile geliştirilen bu bilim kurgu destanı; büyük bir strateji etrafında şekillenir. Bu oyunda kainatı keşfedin, uzaylı ihtilafları ile ittifaklar kurun ve tuhaf, büyük ölçekli uzay savaşlarına katılın. Çoklu sistemler Stellaris’i güçlü bir kıssa üreticisi yapar ve yıldızlar ortasında hangi garip varlıklarla karşılaşacağınızı asla bilemezsiniz.

Alien: Isolation

Ellen’ın kızı Amanda Ripley; bu inanılmaz hayatta kalma dehşetinde bir xenomorf (yabancı) tarafından yıkılmış bir uzay istasyonu ile yakalanır. İpuçlarını Ridley Scott’un orjinal 1979 sinemasından alır ve yavaş yavaş yükselen gerginliğin başyapıtı olarak görülür. İstasyonun kendisi Sevastopol de; bodur, retro-fütüristik teknoloji ve ürkütücü ışıkların yanmasıyla ve lo-fi (standarttan daha düşük ses kalitesine sahip ses) özelliğiyle kusursuz bir bilim kurgu örneğidir.

No Man’s Sky

Bu oyun; bilgisayardaki en göz kamaştırıcı renkli bilim-kurgu evrenlerinden biridir ve uzaydan bir gezegenin yüzeyine kusursuz bir biçimde geçebilmek etkileyici bir teknik yetenektir. Üs oluşturma ve son güncellemelerle misyon sistemi üzere özelliklerin eklenmesi, bu dünyalara dokunduğunuzda size yapabileceğiniz çok şey sağlar. Yöntemsel üretim algoritması; daha tuhaf, daha hoş gezegen yüzeyleri oluşturmak için ince halde ayarlanmıştır.

Star Wars: TIE Fighter

Bu oyun size George Lucas’ın sevgili uzay operasında makûs adam olmak için az bir fırsat sunuyor. Çeşitli İmparatorluk temalı misyonları (meydan savaşları, muhafızları, başkentlere saldıran gemileri) ve takip edecek bir kıssasıyla, şimdiye dek yayımlanan en yeterli Star Wars oyunlarından birisidir. Elbette, sıkıcı eski Rebel Alliance (isyan ittifakı) ile oynamayı isterseniz, Star Wars: X-Wing’i tercih edebilirsiniz.

FTL: Faster Than Light

FTL, Star Trek usulü bir uzay aracına kaptanlık yapma tecrübesini yakalamak için sıra tabanlı ve gerçek vakitli stratejiyi bir ortaya getiriyor. Tıpkı vakitte, bu oyun da kendi yarı mizahi öfkesiyle birlikte gelen, tanıdık lakin eğlenceli bir bilim kurgu kozmosunun tabanına sahip. Finaline kadar sonsuz heyecan verici bir seyahat yapan pak bir anlatım ritmi dizisine sahip güçlü bir haydut oyunudur. Geminizi ve mürettebatı isimlendirebiliyor olmanız, düşman alanında öldüklerinde oyunu üzücü hale getiriyor.

Wing Commander: Privateer

Serinin hayranları; hangi Wing Commander’ın en yeterlisi olduğu konusunda durmadan tartışacaklar, lakin Privateer’in karanlık hissi seviliyor. Paralı asker, korsan, tüccar yahut üçünün bir karışımı olabileceğiniz varlıklı bir havuz tesirine sahip. Toplayacak hazineler ve yağmalanacak gemiler arayan sistemler ortasında geziyorsunuz. Baş rolünde olduğunuz meydan savaşları da hayli heyecanlı. Oyunda doğrusal bir kıssa yer alıyor lakin asıl cümbüş kendi olayınızı yaratmada ve yolunuzu yıldızlardan çıkarmakta yatıyor.

EVE: Valkyrie

Bir sanal gerçeklik gözlüğünüz varsa, bu katiyen onunla oynanması gereken bir oyun. Valkyrie’de; MESKENE Online’ın ünlü uzay savaşlarını, ferdi bir savaş pilotunun daha samimi bir bakış açısından deneyimleyebilirsiniz. Muazzam süratlerde uzaya gerçek fırlayan bir kokpitin içinde sarsılma hissi, epeyce içgüdüseldir. Ayrıyeten oyundaki savaşlar bilhassa sanal gerçeklik için ayarlandı.

Kerbal Space Program

Kendi uzay aracınızı kurarken ve cihanı keşfetmeye çalışırken yer çekimi ve fizik kanunları ile güreşin. Zekice olduğu kadar eğlenceli olan güçlü bir olasılıklar sanal alanına sahip. Kerbin’in atmosferinden kaçıp ve birinci sefer kendinizin inşa ettiği bir gemi ile Mun’a (patlamadan) inmek, bilgisayar oyunlarının sahip olabileceği mutlu edici bir özellik.

Take On Mars

Uzay oyunlarınızı biraz daha toprak temelli seviyorsanız; Arma’nın geliştiricisi olan Bohemia’nın Take On Mars’ını deneyin. Bu oyun büyük ölçüde gerçek astrolojiye dayalı bir uzay keşif ve sömürgeleştirme simülatörü. Meraklı usulde bir gezgin yaratabilir ve kızıl gezegenin yüzeyini keşfedebilirsiniz yahut kendi Mars koloninizi inşa edebilirsiniz. Çok fazla kurgu olmadan bilim isteyen bir kitleye nazaran bir oyun.

Sins of a Solar Empire

Gerçek vakitli strateji tipinde olan Sins, galaktik bir fetih oyunudur. Bir ittifak seçin, kaynakları toplayın ve böylelikle güçlü bir uzay efendisi olun. Gerçek vakitli savaşlarına komuta etmek heyecan verici, lakin savaş her vakit karşılık olmayabilir. Sistemleri fethetmek için diplomasiyi de kullanabilirsiniz. Oyun sahiden şaşkınlıktan ağzı açık bıraktırıp baktıracak büyük kimi uzay savaşları ile canlandırıcı biçimde yavaş hareket eden gerçek vakitli strateji özelliğine sahip.

Space Engineers

Yapı gereçleri için asteroitleri hasat edip daha sonra bunları yüzer tabanlara, uçabilir uzay gemilerine ve daha pek çok şeye dönüştürebilirsiniz. Harita üzerinde bir jetpack ile gezinebilir yahut daha büyük asteroitlerin yüzeyinde itimatla dolaşmak için bir yer çekimi jeneratörü oluşturabilirsiniz. Bilgisayarlar için en düzgün birlikte oynanabilen oyunlardan birisidir.

Starbound

Terraria gibisi hayatta kalma temalı bir bilim kurgu oyunu. Yıldız gemisinde rastgele oluşturulmuş gezegenler ortasında dolaşın, yiyecek için yabancı yaratıklar avlayın, koloniler ve yer altı üsleri inşa edin ve bu süreçte ölmemeye çalışın. Büyüleyici bir sanat biçimi ile parlak bir bilim kurgu havuzu. Oynanabilir cinsler ortasında robotlar, güneş gücünden yapılan varlıklar, maymun gibisi yaratıklar ve renkli kanatsız kuşlar bulunuyor.

SpaceEngine

Kendinizi küçük ve değersiz hissetmekten hoşlanıyor musunuz? Öyleyse, bütün cihanı inanılmaz bir halde içeren SpaceEngine oyununu oynayın. Dünya’ya odaklanın, akabinde en yüksek süratte geri çekilip ansızın, sonsuz bir boşlukta minik bir toz zerresi olarak nasıl başladığınızın farkına varın. Harikulâde, galaksiler ve gezegenlerin toprakları ortasında zahmetsizce seyahat etmenize müsaade veren bu teknoloji fevkalâde. Lakin keşfetmenin yanı sıra, bundan öteki yapacak pek bir şey de yok.

Başa dön tuşu