Red Hat’tan Ian Hood, Hibrit Sınır Uygulama Bulutları Hakkında Konuştu

Hibrit hudut uygulama bulutları hakkında konuşan Red Çizgi Global Sanayiler Baş Stratejist Ian Hood: Ağların ve hibrit hudut bulutlarının verimliliğini artırmak için yapay zeka ve öğrenen makinelerin kullanımının da artacağını öngörüyoruz:

“Telekom dalında hizmet sağlayıcıları 5G ana ağ uygulamalarında ve dijital hizmetlerde bulut yerlisi bir geliştirme prosedürünü benimsemeye başladı. Bulut RAN da 2023’te daha fazla talep görecek ve şirketler çoklu bulut iş iştiraklerini ve hudut bilişim stratejilerini elden geçirecek. Pek çok hizmet sağlayıcı, 5G hizmete alımlarını hızlandırırken üretim, otomotiv, güç ve perakende üzere kıymetli dallarda faaliyet gösteren firmaların hızlanmasını sağlayan bir stratejiyi icra etmeye devam edecek. Ağların ve hibrit hudut bulutlarının verimliliğini artırmak için yapay zeka ve öğrenen makinelerin kullanımının da artacağını öngörüyoruz.

Gelirleri artırmak için değerli fırsatlar bulunuyor ve hizmet sağlayıcılar, operasyonel maliyetleri düşürürken, büyüyen siber güvenlik tehditlerini ele alırken ve sürdürülebilirlik maksatlarını karşılarken bunu yapmakta zorlanıyor. Bu yüzden hizmet sağlayıcıları sıfır inanç güvenlik duruşlarını geliştirmeye ve yazılım tedarik zincirini dikkatlice incelemeye devam ederken; SBOM (yazılım bileşenlerini oluşturan bileşenlerin bir listesi olan iç içe geçmiş envanter) gerekliliklerine bakarak tüm yazılımların kaynağını ve dijital imzalarla yazılım tasarımı ve dağıtım hayat döngüsü boyunca değişiklikleri izlemek isteyecektir.


Red Çizgi Global Sanayiler Baş Stratejist Ian Hood

Uygulamaları çağdaşlaştırmak ve bulut yerlisi mikroservislere dönüştürmek için yapılan dijital dönüşüm süreçleri, hizmet sağlayıcıları uygulamalarının büyük çoğunluğunu üçüncü taraflardan edindiği için kestirim edildiği kadar yaygınlaşmadı. Artan operasyonel karmaşıklık, nitelikli eleman sayısının az olması ve taşıma maliyetlerinin yükselmesiyle hizmet sağlayıcıları inovasyon için açık kaynağa yöneldi. Önümüzdeki devirlerde yazılım tarifli ortamlarında uygulama geliştirmeden ağ altyapı yapılandırmasına kadar pek çok alandaki DevSecOps ölçeğini artırmanın yollarını arayacaklar.

Şirketler dağıtık hudut uygulamalarını ve hizmetleri ölçeklendirmeye odaklanmaya devam ederken BT, ağ, uygulamalar ve altyapı üzere şirketin tüm alanlarında hiper otomasyonun büyüyeceğini varsayım ediyoruz.

Çoğu telekomünikasyon kuruluşu çoklu hiper ölçekleyicilerden hizmet alırken şirketin farklı alanlarını desteklemek için bina içi hizmete alımlarını da oluşturuyor. Data egemenliği regülasyonlarını karşılarken bilgi hızlandırma ve AI/ML GPU kaynaklarına erişimle uygulamaları inançlı bir formda dağıtma yeteneği, uygulama bulutlarını temeldeki ağ altyapısından bağımsız olarak oluşturmada yeni bir çağ açıyor.”

Başa dön tuşu