ASUS’tan Dünyanın İlk Gözlüksüz 3D OLED Teknolojisi

ASUS, dünyanın en değerli ve tesirli teknoloji fuarı CES 2023 kapsamında “İnanılmaz Bir Gelecekle Tanışın” sloganıyla en yeni teknolojik eserlerini görücüye çıkardı. ASUS, yeni eserleriyle, görsel tecrübeleri tekrar şekillendiren, dünyanın birinci gözlüksüz 3D OLED teknolojisi dahil olmak üzere eksiksiz bir içerik oluşturucu tahlilleri sunuyor. Yeni serisinde güce ve yaratıcılığa dikkat çeken ASUS, bilhassa ExpertBook B9 OLED ve Chromebook Vibe CX34 Flip aygıtlarıyla işletmeler için kapsamlı ve güçlü yenilikler getiriyor.

ASUS, bir dizüstü bilgisayarda sürükleyici 3D tecrübelere imkan tanıyan dünyanın birinci gözlüksüz (otostereoskopik) 3D OLED teknolojisi ASUS Spatial Vision’ı duyurdu. Bu özellik, bir lentiküler lens ve gelişmiş göz izleme kamera teknolojisiyle ekranın her bir göz için farklı imajlar oluşturmasını sağlayarak otostereoskopik bir 3D imaj elde edilmesini sağlıyor. Kullanıcılar ayrıyeten 2D ve 3D ortasında zahmetsizce geçiş yapabiliyor. Bu yeni teknoloji ile içerik oluşturucuları fizikî prototipleri incelemeye gerek kalmadan 3B objelerin ve efektlerin detaylarını direkt ekranda görebilecekler, iş akışlarını daha verimli hale getirirken vakitten ve paradan tasarruf edecekler.

OLED ekranlar, kusursuz görseller için 1.000.000:1 kontrast oranı, 0,2 ms karşılık mühleti ve 120 Hz yenileme suratı sunarken, en akıcı görüntüleme tecrübesi için parazitlenmeyi de en aza indiriyor. Ayrıyeten süratle büyüyen Metaverse uygulamaları için de büyük potansiyel sunuyor. Gözlüksüz 3D OLED teknolojisi, kullanıcıların 3D görüntüler ve sinemalar izlemesine, 3D oyunlar oynamasına ve 3D model görselleştirmenin yahut içerik oluşturmanın keyfini çıkarmasına imkan tanırken birebir vakitte geliştiricilere sınırsız potansiyel sunan ASUS Spatial Vision Hub’daki özel uygulamalarla da entegre olabiliyor.

ASUS, 2023 yılında tüketici dizüstü bilgisayarlarının %90’ından fazlasında EPEAT ve ENERGY STAR® 8.0 standartlarını karşılayacak. Eserlerini sıfırdan sürdürülebilirliği göz önünde bulundurarak geliştiren ASUS, daha uzun eser ömür döngüleri sağlamayı hedefliyor. ASUS, eser imalatında ve paketlemede sürdürülebilir materyaller kullanıyor ve 2017’den bu yana faal olarak 1.500 ton PCR (tüketici sonrası geri dönüştürülmüş) plastik ve 2022’de 20.000 tondan fazla geri dönüştürülmüş kağıt tedarik etti ve kullandı. Son yıllarda 40.000 tondan fazla elektronik atığın (e-atık) geri dönüştürülmesini sağladı.

Sürdürülebilirlik çalışmaları bunlarla da bitmeyen ASUS, daha güçlü eserler geliştirerek, israfı azaltabiliyor ve dizüstü bilgisayarlarının ömrünü uzatabiliyor. ASUS 2023 model tüketici dizüstü bilgisayarlarını, 26 teste dayanan fevkalâde sağlam MIL-STD 810H ABD askeri sınıfı standardını sağlamaları için en güçlü dayanıklılık testine tabi tutacak.

ASUS ProArt Studiobook 16 3D OLED (H7604), dünyanın birinci 3D OLED içerik oluşturucu taşınabilir iş istasyonu olma özelliğini taşıyor. Rafine bir mineral siyahı kaplamaya sahip aygıt, daha ince ekran çerçeveleri sağlayan ve art havalandırma delikleri için yer açan kademeli dizaynıyla dikkat çekiyor. Bu tasarım tıpkı vakitte dizüstü bilgisayar ekranının düz durmasını sağlayarak 180° dönebilen yapısıyla farklı görüş açılarına da imkan sunuyor. Teknolojide çığır açan aygıtın 3,2K 120 Hz 3D OLED ekranı sayesinde içerik oluşturucular ve oyuncular, 3D fotoğrafları, görüntüleri ve hatta oyunları gözlük yahut kulaklık üzere rastgele bir ekipman olmadan görüntüleyebiliyor. ASUS Spatial Vision teknolojisi, 2D görsel içeriğin tek bir düğmeye dokunarak gerçek vakitli olarak problemsiz bir halde sürükleyici 3D’ye dönüştürülmesine imkan tanıyor. Ekran ömrünü en üst seviyeye çıkarmak için uyarlanabilir karartma teknolojisine sahip muhteşem parlak OLED paneli, çarpıcı detaylar ve canlı renkler sunuyor. 13. Kuşak Intel Core i9-13980HX işlemcisi, NVIDIA GeForce RTX 40 serisi dizüstü bilgisayar ekran kartı, 64 GB’a kadar yükseltilebilir belleği ve ultra süratli depolaması, içerik oluşturucularına sınırsız yaratıcılık dayanağı veriyor.

ASUS Vivobook Pro 16X 3D OLED (K6604), dünyanın birinci gözlüksüz otostereoskopik 3D OLED 3.2K 120 Hz ekranına ve ASUS Spatial Vision teknolojisine sahip 16 inç dizüstü bilgisayar olarak segmentinde standartları belirliyor. Çift SO-DIMM’li 64 GB’a kadar DDR5 4800 MHz RAM ve 2 TB’a kadar PCIe® 4.0 x4 SSD ile yapılandırılabiliyor. Yaratıcı odaklı bu güçlü dizüstü bilgisayar, en yeni NVIDIA GeForce RTX 40 serisi GPU tarafından sağlanan grafiklerle birlikte 13. Kuşak Intel Core i9-13980HX işlemci tarafından destekleniyor ve isteğe bağlı performans artışı için bir MUX Anahtarı ve NVIDIA Studio Şoförü dayanağı sunuyor.

Intel ile iş birliği yapan ASUS, Zenbook Pro 16X OLED’i (UX7602BZ) 2023 için yine tasarlayarak şimdiye kadarki en güçlü model haline getirdi. Yeni dizüstü bilgisayar, en son ASUS Supernova System-on-Module (SoM) dizaynına sahip eşsiz bir Intel işlemciye sahip. Bu modül paketleme tekniği, anakart çekirdek alanının %38 oranında azaltılması ve sistemin genel soğutma verimliliğinin artırılması da dahil olmak üzere bir dizi yarar sunuyor. Dizüstü bilgisayar, yüksek performans modunda sıcaklığını 7°C düşürerek toplam 155 W’a kadar TDP elde etmesini sağlayan bir sıvı metal termal bileşik kullanıyor. Yeni 2023 Zenbook Pro 16X OLED, 13. Kuşak Intel Core i9-13905H işlemci, NVIDIA GeForce RTX 40 Serisi GPU ve 32 GB süratli LPDDR5X DRAM ile ultra güçlü performansıyla çığır açıyor. Ultra kompakt ASUS Supernova SoM, görüntü düzenleme performansını ve 3B oluşturma kapasitesini fark edilir biçimde artırarak, süreç müddetini de kıymetli ölçüde kısaltıyor.

Yalnızca 1,65 kg tartısında ve 1,8 cm’den daha ince olan Zenbook Pro 14 OLED (UX6404), hareket halindeki içerik oluşturucuların imkanlarını genişleten üst seviye performansa, sınıfının en uygunu görsellere, şaşırtan yeniliklere ve kompakt kasaya sahip. Üstün teknik özellikleri ile harika akıcı hareket ve ultra canlı renkler üreten orijinal 2.8K 120 Hz OLED NanoEdge Dolby Vision® ekran ile geliyor. Ayrıyeten renk doğruluğu için Pantone onaylı ve sinema sınıfı %100 DCI-P3 renk gamına sahip. Zenbook Pro 14 OLED, en yeni 13. Kuşak Intel Core i9-13900H işlemci ve 16 GB süratli DDR5 RAM, stüdyo sınıfı NVIDIA GeForce RTX 40 serisi GPU tarafından destekleniyor.

İnce ve hafif bir kasaya sahip Zenbook 14X OLED (UX3404), taşınabilir hayatı çok sağlam bir temele oturtuyor. Bu güçlü modelin Kumtaşı Beji ve Inkwell Gri olmak üzere iki renk seçeneği mevcut. Kumtaşı Bej versiyonu, seramik gibisi bir yüzey ve taş gibisi bir his yaratan yeni bir etraf dostu plazma elektrolitik oksidasyon (PEO) kaplama tekniğinden yapılmış bir kapağa sahip. Ve içinde, en yeni 13. Jenerasyon Intel Core i9-13900H işlemci, stüdyo sınıfı NVIDIA GeForce RTX 3050 grafik kartı, 32 GB süratli LPDDR5 bellek ve 1 TB PCIe 4.0 SSD bulunuyor. Ayrıyeten daha büyük 14,5 inç 16:10 2,8K 120 Hz OLED HDR NanoEdge ekran ve daha uzun ömürlü 70 Wh pil içeriyor.

ASUS ExpertBook B9 OLED (B9403CVA): Şirket yöneticileri için ultra hafif, odunsuz performans sunan B9403CVA, etrafa hassas bir üretim teknolojisi kullanan birinci büsbütün metal ASUS dizüstü bilgisayar olma özelliği taşıyor. Etraf dostu üretim süreci, üretim materyallerinin %29’a kadar azaltılmasına yardımcı olurken, güç verimliliğini en üst seviyeye çıkarmak için üretim mühletini %75’e kadar kısaltıyor. B9403CVA, gücünü Intel vPro® platformunu destekleyen 13. Kuşak Intel işlemciden alıyor. Aygıt, %90 ekran-gövde oranına sahip yükseltilmiş 2,8K ekrana, fan gürültüsünü azaltmak için akıllı toz giderme özelliğine sahip çift fandan oluşan akıllı soğutma sistemine de sahip. Geliştirilmiş FHD IR kamera çözünürlüğe sahip ekranı evvelki jenerasyona nazaran %26,8 daha büyük bir dokunmatik yüzeyden yararlanıyor. Aygıt, ayrıyeten dünyanın en hafif 14 inç iş dizüstü bilgisayarlarından biri ve öbür 13 inç dizüstü bilgisayarların birçoklarından daha hafif. 16:10 OLED ekranı, geniş bir görsel çalışma alanıyla birlikte canlı ve hakikat renkler de sunuyor. Ultra hafif bir magnezyum-lityum alaşımından hazırlanmış aygıt, ABD askeri sınıfı dayanıklılık sunarken artık daha hafif, daha güçlü ve daha taşınabilir.

ExpertBook B9 OLED ayrıyeten NFC oturum açma, yüz tanıma ile oturum açma, Kensington kilit yuvası, fizikî web kamerası kalkanı ve parmak izi sensörü dahil olmak üzere üstün bir güvenlik ve saklılık sunuyor.

ASUS Chromebook Vibe CX34 Flip (CX3401FBA), hareket halindeyken eşsiz bulut oyun tecrübeleri ve kesintisiz üretkenlik sunmak için inanılmaz derecede gerçekçi görseller ile harikulâde performansı bir ortaya getiriyor. 12. Jenerasyon Intel Core i7 işlemciye ve 16 GB belleğe, %83 ekran-gövde oranına, 360° ErgoLift menteşeye, WUXGA 144 Hz ekrana, dört bölgeli RGB aydınlatmaya, gölgelenme önleyici klavyeye, WiFi 6E teknolojisine ve ultra süratli özelliklere sahip aygıt, sürükleyici oyun tecrübesi için her şeyi bir ortada sunuyor. Entegre Harman Kardon sertifikalı uzamsal ses, sürükleyici tecrübeye katkıda bulunurken, MIL-STD 810H ABD askeri sınıfı standartlarına nazaran yapılan testler aygıtın dayanıklılığını garantiliyor. Süratli erişimli depolama sağlayan geniş bir PCI Express® SSD ile projelerin ortasında süratle ilerlemek yahut hareket halindeyken cümbüşün keyfini çıkarmak için, Google Workspace uygulamaları ve Google Play’deki öbür üretkenlik uygulamaları aracılığıyla 1.400’den fazla oyuna basitçe erişmek mümkün. Dizüstü bilgisayar tek bir şarjla 10 saate kadar çalışabiliyor.

Yeni ASUS Chromebox 5, abartısız çağdaş dizaynında güçlü bir performans barındırıyor. Otomatik sistem güncellemeleri, G/Ç ilişki noktaları ve VESA montaj dayanağı onu mesken, ofis yahut okul için ülkü kılıyor. ASUS Chromebox 5, gücünü 12. Kuşak Intel Core işlemciden alıyor ve inanılmaz kablosuz performans için Intel WiFi 6E AX211 içeriyor. Hatta, kullanıcıların desteklenen aygıtları Chromebox 5’in üst kapağına yerleştirerek kolay kolay şarj etmelerini sağlayan yerleşik bir 15 W kablosuz şarj aygıtına da sahip. Chromebox 5, Google Play’den Android uygulamaları için tam dayanak ile kullanıcılara en sevdikleri taşınabilir uygulamaları bir küçük bilgisayarın gücüyle çalıştırma yeteneği veriyor.

ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition (FA617), en yeni oyunları kolaylıkla oynamak isteyenler için tasarlanmış, büsbütün AMD’den oluşan bir güç merkezi. En yeni Ryzen 9 Zen 4 CPU’ya, Radeon RDNA3 GPU’ya ve AMD Smart Access Graphics’e sahip. Daha ince çerçeveler, %90 ekran-gövde oranı ve QHD 240 Hz’e varan yenileme suratı paneli sayesinde oyuncuların en sevdikleri içeriklerin tadını çıkarmalarını garantiliyor. Ayrıyeten 84 kanatlı Arc Flow Fans™ ve yedi adede kadar ısı borusu ve ayrıyeten ısıyı sistemden verimli bir halde dışarı atan dört egzoz çıkışı ile birlikte sunuluyor. A16 Advantage Edition ayrıyeten USB4®, 2 TB’a kadar PCIe 4.0 x4 depolama ve DDR5 4800 MHz RAM ile yeni kuşak donanım takviyesi sunarken, tüm RAM ve depolama yuvalarına büsbütün erişilebiliyor. Dolby Atmos dayanağı, oyuncuların sesten en güzel halde yararlanmasını sağlarken İki İstikametli Yapay Zeka Gürültü Tedbire özelliği her senaryoda en net irtibata imkan sunuyor.

F15/17 Intel Core i9-13900H işlemciye sahipken TUF Gaming A15/17, AMD Ryzen 9 Zen 4 işlemci ile birlikte sunuluyor. Yeni kuşak birçok oyunda, 1440p’de bile yüksek kare suratları sunan en yeni GeForce RTX 40 Serisi GPU ile oyun grafikleri ipeksi pürüzsüzlükte deneyimlenebiliyor. DLSS üzere yapay zeka dayanaklı teknoloji ile desteklenen başlıklar, ultra akıcı hareket için daha da yüksek kare suratlarında çalışıyor. Oyun kitaplığı dolduğunda, boş bir M.2 NVMe PCIe Gen 4×4 SSD yuvası, depolama kapasitesini yükseltebiliyor. 2023’ün en yeni dört modelinde de NVIDIA Advanced Optimus ile bir MUX Anahtarı bulunuyor. MUX Anahtarı, bir dizüstü bilgisayarın oyun oynarken tümleşik grafikleri atlamasına, performansı artırmasına ve gecikmeyi azaltmasına imkan tanıyor. NVIDIA Advanced Optimus’un eklenmesi bu sürecin otomatik olarak gerçekleşmesini sağlayarak oyunculara tek bir düğmeye basmaya gerek kalmadan oyunlarda daha yüksek performans vadediyor.

Yüksek performanslı donanım, üstün bir soğutma gerektirir. Aygıtların fanları, evvelki modellere nazaran %13’e kadar daha fazla hava akışı sağlamanın yanı sıra geçen yılın dizaynına nazaran daha sessiz. Ayrıyeten daha fazla performans için daha yüksek GPU güç maksatlarına erişim de sağlıyorlar.

Başa dön tuşu