RX 7900 XTX, Belirli Senaryolarda 3.5 GHz Hıza Ulaşabiliyor

AMD’nin Radeon RX 7900 XTX ekran kartı, GeForce RTX 4080 ile rekabet etmek üzere oyuncuların beğenisine sunulmuştu. Bu kart son günlerde birtakım ısınma meseleleriyle gündeme geldi. AMD ise çok küçük bir partinin problemden etkilendiğini, garanti kapsamında değişim yapılacağını söylemişti.

ComputerBase, RDNA 3 mimarili RX 7000 serisi ve RTX 4000 “Ada Lovelace” ekran kartlarının sürat aşırtma performansını karşılaştırdı. Kırmızı kadronun amiral gemisi modeli görünüşe nazaran 3.0 GHz bariyerini rahatlıkla aşabiliyor, lakin kestirim edebileceğiniz üzere bu düzeyler kimi senaryolarda görülüyor.

1 – 4

Alman yayını, RDNA 3 ve ADA GPU’ları Blender 3D render testinde inceledi. Sapphire Radeon RX 7900 XTX, yapılan denemelerde 3455 MHz’e kadar ulaştı. Hatta editörler frekansların 3548 MHz’e kadar çıktığını söylüyor lakin kartın tam olarak kararlı çalışmadığı vurgulanıyor. Ek olarak, bu frekanslar 374W güçte elde edildi.

Oyunlarda ise frekans çok daha düşük. Referans tasarım AMD RX 7900 XTX GPU’nun ortalama saati 2554 MHz iken, ağır halde optimize edilmiş (hız aşırtılmış) Sapphire Nitro modeli ortalama 2832 MHz’e ulaşabiliyor. Birtakım özel test senaryolarında saatler 3155 MHz’e dayanıyor olsa da, Navi 31 GPU’nun çıktığı genel pahalar 3.0 GHz’in altında.

Oyunlar muhtemelen GPU donanım kaynaklarını (bellek denetimcileri, önbellekler ve GPU saatini artıran başka özel SIMD fonksiyonları gibi) daha ağır halde kullanıyor. Böylece güç tüketimi ve sıcaklıklar da artıyor olmalı. Hakikaten frekanslar da aşağı çekiliyor.

Başa dön tuşu