Safari iOS Versiyonu Güvenli Gezinme Verilerini Tencent’a Gönderiyor

Apple’ın internet tarayıcısı Safari uzun vakittir kullanıcıların olta akınlarına maruz kalmaması için inançlı gezinme bilgilerini Google Safe Browsing sistemine gönderiyor. Artık ise şirketin birtakım inançlı gezinme bilgilerini Çinli teknoloji şirketi Tencent’a da gönderdiği fark edildi.

Şimdiye kadar Tencent’ın Çin dışında rastgele bir bilgi toplayıp toplamadığı bilinmiyor. Natürel ki kimi kullanıcıların ve şirketin bu bilgilerle ne yaptığı konusunda endişelendiği paylaşılıyor. Hem Google hem de Tencent kimlik avı koruması sistemlerinin çalışması için IP adresleri kaydedebiliyor. Öte yandan, Tencent’ın Çin hükümeti ile iş birliği içinde olması bilhassa ABD’li kullanıcılara bilgilerin gözetleme yahut öteki menfur maksatlar için kullanabileceğini düşündürüyor.

John Hopkins Üniversitesi profesörü Matthew Green’in makus niyetli sağlayıcıların Google’ın İnançlı Gezinme yaklaşımını teorik olarak site isteklerini birbirine bağlayarak birini gözetlemek için kullanabileceğini belirtmesi de akıllardaki soru işaretini destekliyor. Tencent’ın da emsal usulü kullanarak Çin hükümetinin de baskısıyla muhalifleri tespit etmenin bir yolunu bulabileceği bile söyleniyor.

Apple ise zararlı websitesi uyarısının isteyen kullanıcılar tarafından Ayarlar>Safari altından kapatılabileceğini vurguluyor.

Başa dön tuşu