Samsung, 5nm Kontrolcüye Dayanan İlk SSD’leri Duyurdu

Samsung, 5 nanometre sınıfı süreç teknolojisini kullanan PM9C1a kontrolcüye ve 7. Kuşak V-NAND’ye sahip yeni SSD serisini tanıttı. Gelişmiş üretim teknolojisi, Samsung SSD denetimcisinin güç tüketimini değerli ölçüde azaltmasını sağlıyor. Böylece şoför genelinde de güç tüketimi aşağı çekiliyor.

PM9C1a ailesiyle öncelikle ana akım ve performans odaklı dizüstü bilgisayarlar hedefleniyor. Performans açısından bakıldığında, Samsung’un denetimcisi 6 GB/sn’ye kadar sıralı okuma suratı ve 5,60 GB/sn’ye kadar sıralı yazma suratı sunuyor. Ek olarak, sırasıyla 900 bin ve 1 milyona kadar rastgele okuma ve yazma IOPS kıymetleri sağlanıyor. Özetle, bu suratlar PCIe 4.0 x4 arayüzüne sahip bir ana akım şoför için hayli düzgün.

Depolama aygıtları, farklı dizüstü bilgisayar dizaynlarının gereksinimlerini karşılamak için 256 GB, 512 GB ve 1 TB yapılandırmalarının yanı sıra M.2-2230, M.2-2242 ve M.2-2280 form faktörlerinde sunulacak. Yeni SSD’lerin en çok dikkat çeken yanı elbet 5nm tabanlı PM9C1a denetimciler. Şirketin 5nm sınıfı teknolojilerinden (muhtemelen SF5/5LLP) birini kullanan denetimcilerin rakiplerine nazaran çok daha verimli olduğu belirtilmiş. Ek bir hatırlatma olarak, çağdaş SSD denetimcilerin birden fazla 12nm sınıfı teknolojilerden yararlanıyor.

PM9C1a, evvelki modele nazaran watt başına %70’e kadar daha fazla güç verimliliği sunmakta. Bu da yeni SSD’nin çok daha az güç kullanarak birebir ölçüde vazifesi yerine getirebileceği manasına gelmekte. Ayrıyeten bir dizüstü bilgisayar bekleme moduna geçtiğinde SSD yaklaşık %10 daha az güç kullanacak.

Başa dön tuşu