Instagram Çevrimiçi Zorbalığa Karşı Yapay Zekayı Devreye Sokuyor

Neredeyse hepimizin bir biçimde yaşadığı çevrimiçi zorbalık tüm internetin kalıcı ve hudut bozucu sorunu haline geldi. Instagram da kullanıcıları yaşadıkları bu meseleden kurtarmak üzere birtakım adımlar atmış durumda. Instagram çevrimiçi zorbalık meselesine karşı geliştirdiği yapay zeka takviyeli bir araç ile platformunda paylaşılan fotoğraflara gelen yorumları denetim altına alıyor.

Saldırgan yorumları tespit edecek olan yeni araç, bu üslup yorum yapan kullanıcıları uyaracak ve tavırlarını değiştirerek sözlerini daha az ziyan verici bir hale getirmelerini ümit edecek. Bu özellik ayrıyeten, kötü niyetli yorumlar hakkında bildirimleri alıcıya ulaşmadan engelleyecek. Platformun test sürecinde olumlu sonuçlar aldığı ve kimi kullanıcıların ihtarlar sonrasında bu biçim yorumlar yapmadığı paylaşıldı.

Facebook çatısı altındaki platform, çevrimiçi zorbalık mağdurlarını güçlendirmek maksadıyla tasarlanmış öteki bir araç daha üzerinde çalışıldığını da paylaştı. Restrict (Sınırlama) isimli özellik kullanıcıların, zorbalık yapanları onların haberi olmadan izole etmesini sağlayacak. Bu araçla kullanıcılar sonlandırılmış yorumun yalnızca göndericisi tarafından görülebilir olmasını yahut başkalarına de gözükmesini seçebilecekler. Tekrar sonlandırılmış kullanıcılar Instagram’daki çevrimiçi durumunuzu göremeyecek ve direkt iletilerinizi okuyup okumadığınızı bilemeyecek.

Başa dön tuşu