Samsung, Geleceğin Bağlantılı Cihaz Vizyonunu CES 2023’te Tanıttı

Samsung Electronics Lider Yardımcısı, CEO, ve Aygıt Tecrübesi Ünitesi Lideri Jong-Hee (JH) Han, CES 2023 için yaptığı açılış konuşmasında, Samsung’un irtibatlı aygıt tecrübesini uygunlaştırma stratejisine vurgu yaptı. Jong-Hee (JH) Han, Samsung’un sürdürülebilir bir geleceği inşa etmek için ağır olarak çalıştığını aktardı.

Samsung’un düzenlediği basın toplantısında ana çizgileriyle aktarılan strateji, aygıtların ve inovasyonun daha düzgün ve şahsî tecrübeler sunabilmesini öngörüyor. Samsung’un bu stratejisi, aygıtlar ortasında kusursuz irtibat özelliklerinin sağlanmasının yanı sıra teknolojinin günlük hayattaki kullanımını daha sürdürülebilir kılabilecek bir eser tasarımı yaklaşımına dayanıyor. Samsung CEO’su JH Han, bu yaklaşımı şöyle özetledi:

“Bu vizyonumuzu çok pahalı görüyoruz. Bir yandan bugünün zorluklarını aşarken tıpkı vakitte kullanıcıların gelecekteki muhtaçlık ve taleplerini de şimdiden anlamaya çalışıyoruz. Bunu başarmak vaktimizi alacak, birçok inovasyonun yanı sıra dünyanın her yerinden iş ortaklarıyla iş birlikleri yapmamız gerekecek. Bunu gerçekleştirmek için kararlıyız ve bugünden işe koyulduk.”

Dünyamızın karşılaştığı zorluklara tahlil bulmak gayesiyle etraf odaklı yaklaşımlara öncelik verdiğini duyuran Samsung, 2050 yılına kadar tüm bağlı şirketlerinde kullanılan elektriğin tamamını yenilenebilir güç kaynaklarından karşılamayı planlıyor. Tekrar bu tarihe kadar, karbon emisyonlarının da sıfırlanması hedefleniyor. Yakın gelecekteki planlarında ise Aygıt Tecrübesi ünitesinin  2027 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir güç kullanımına geçmesi, 2030 yılına kadar da karbon emisyonunu sıfırlaması öngörülüyor.

Şirketin sürdürülebilirlik hedeflerini daha ileri taşımak üzere, ‘Her An Sürdürülebilirlik’ kavramı da ele alınıyor. Bu çerçevede Samsung, en tanınan eser ve hizmetlerine sürdürülebilir nitelikler kazandırarak, daha sağlıklı bir etraf için katkıda bulunuyor. Bu katkılar ortasında eserlerde kullanılan gereçlerle ve güç verimliliğine yönelik yenilikçi dizaynlarla daha sürdürülebilir eserlerin geliştirilmesi yer alıyor.

Samsung Kurumsal Sürdürülebilirlik Merkezi Lider Yardımcısı Inhee Chung “Ürün tecrübesine sürdürülebilirliği kazandırarak, Samsung olarak dünyanın her yerindeki kullanıcılarımızla birlikte daha sağlıklı bir gezegene katkıda bulunabiliriz. Bununla ilişkili olarak en tanınan eserlerimizden kimilerini birebir vakitte en sürdürülebilir eserlerimiz haline getirdik” dedi.

Samsung eserlerindeki sürdürülebilirlik adımlarına bakıldığında; akla birinci olarak birçok TV ve akıllı telefon eserlerinde atık balıkçı ağlarından elde edilen geri dönüştürülmüş plastik üzere sürdürülebilir materyal kullanımı geliyor.  Samsung marka mesken aletleri, bellek eserleri ve 5G radyo ağı çip setleri de kullanım esnasında güç tasarrufu sağlıyor. Ayrıyeten, Samsung’un SmartThings Energy ve Yapay Zeka Dayanaklı Güç Modu üzere ilişki özellikli hizmetleri de kullanıcıların güç tasarrufu yapmasını sağlayarak iklim üzerindeki genel etkiyi azaltıyor.

Samsung CES 2023 etkinliğinde ayrıyeten outdoor giyside dünya başkanı Patagonia ile ortak açıklamalarda bulundu. İki şirket, giysilerde bulunan ve yıkama sonrasında okyanus, göl ve ırmak üzere su kaynaklarına karışan mikroplastiklerin yol açtığı sıkıntılara tahlil bulmak için iş birliği yapacak. Patagonia Kurumsal Yaklaşım Yöneticisi Vincent Stanley, Samsung’un basın toplantısında kelam alarak iki şirketin Mikrofiber Azaltımı Döngüsü ismi verilen yeni bir çamaşır yıkama teknolojisi geliştirdiğini duyurdu. Samsung çamaşır makinelerine entegre edilen bu teknoloji, yıkama suyunda oluşan mikroplastik ölçüsünü her yıkamada yüzde 54 oranında azaltacak. Mikrofiber Azaltımı Döngüsüne benzeyen, Samsung ve Patagonia’nın geliştirdiği bir öbür teknoloji de Mikrofiber Azaltımı Filtresi. Bu teknolojiyle mikroplastikler yıkama esnasında filtrelenerek, su kaynaklarına karışması önlenecek.

ABD Etraf Müdafaa Kurumu (EPA) Energy Star Eser Yöneticisi James Kwon, Samsung’un SmartThings irtibatlı konut aygıtları tecrübesinin Energy Start Shems sertifikası aldığını duyurdu. SmartThings, bu itibarlı mükafatın sahibi olan, kitlesel olarak piyasaya sürülen birinci Akıllı Mesken Güç İdaresi Sistemi oldu. Samsung, sürdürülebilirlik çalışmalarında farklı paydaşlarla yaptığı işbirliklerine devam ediyor. Yakın devirde Carbon Trust üyesi olan Samsung, tüketicilerin kullandığı temaslı aygıtlardaki karbon emisyonlarının azaltılması için öbür teknoloji şirketleriyle birlikte çalışmalar yürütecek. Bu kapsamda irtibatlı aygıtların karbon ayak izinin ölçülmesi, kayda geçirilmesi ve azaltılması üzerine özel bir sanayi şartnamesi geliştirildi.

Samsung, bugünün ve geleceğin temaslı aygıt tecrübelerini hayata geçirme konusundaki detaylı planlarını da açıkladı. Samsung Lider Yardımcısı ve SmartThings Lideri Jaeyeon Jung, SmartThings Konut Monitörü ve SmartThings Hayvan Bakımı üzere özelliklerin irtibatlı aygıt tecrübelerinde sunduğu kolaylıkları aktardı. Her iki özellik de beşerler ve evcil hayvanlar için olağan dışı durumları izleyerek kullanıcılara bildirim gönderiyor.

Bu vizyonun kıymetli bir modülü, Samsung ya da öbür bir markaya ilişkin birçok farklı aygıtın birlikte ahenk halinde çalışabilmesini sağlamak. Dal genelinde Matter akıllı mesken standardı üzere yeni bir uyumluluk düzeyine geçilirken, Samsung bu iş birliği stratejisine dâhil olma konusunda kararlılık sergilemişti.

Bağlantılı aygıt tecrübelerine odaklanan vizyon kapsamında Samsung, yeni iş birlikleri de gerçekleştirmeye devam ediyor. Philips Hue ile kapsamı genişleyen iş birliği de bunlardan biri oldu. Philips Hue Genel Müdürü Jasper Vervoort, basın toplantısında aydınlatma eserleriyle Samsung TV’ler ortasında Philips Hue Sync TV uygulaması üzerinden senkronizasyon sağlanacağını duyurdu. Uygulama, App Store üzerinden direkt Samsung TV’lere indirilebilecek. Bu iş birliğiyle Samsung TV’ler ile aydınlatma eserleri ortasında, rastgele bir ek donanıma gerek kalmadan senkronizasyon sunan birinci tahlil geliştirilmiş oldu.

Samsung, irtibatlı aygıt sayısı her geçen yıl artarken bağlı aygıt ekosistemlerinin oluşturulmasında güvenlik ve kapalılığın ne kadar kıymetli olduğuna dikkat çekiyor. Samsung Knox Matrix tahliliyle aygıt güvenliği tecrübeleri de bir adım ileriye taşınıyor. Samsung Knox Matrix, özel blok zincir teknolojisinden faydalanan çok katmanlı karşılıklı izlemeyle hassas bilgileri korurken kimlik bilgilerini aygıtlar ortasında kolay ve inançlı bir formda senkronize ediyor.

Samsung ayrıyeten, yapay zekâ alanındaki en son geliştirmelerin kullanıldığı yeni kuşak inovasyon ve teknolojilerini de sergiledi. JetBot AI+’ta da kullanılan Mekansal Yapay Zekanın sağladığı tecrübeler, her konutun boyutları ve ortamına ahenk sağlayan, daha yeterli bir akıllı mesken sisteminin temellerini atıyor.

Samsung, 2023 model birtakım Neo QLED 8K ve 4K TV’lerde kullanılacak olan Relumino Modunu da tanıttı. Bu özellik, görme engelli bireyler için içeriklerin izlenmesini mümkün kılıyor. Relumino Modu, içeriğin daha net ve kolay izlenebilir olması için objelerin dış çizgilerini vurgulayarak kontrastı güzelleştiriyor. Samsung ayrıyeten birinci olarak CES 2018’de duyurulan yeni Relumino gözlüklerini de sergiledi. Relumino gözlükler, Samsung’un C-Lab startup hızlandırma programı kapsamında geliştirilmişti. Relumino’nun taşınabilir uygulamasıysa görsel tecrübesi her ekranda daha keyifli ve şahsileştirilmiş bir hale getiriyor.

Başa dön tuşu