Saniyeler için Canlı Doku Biyobaskısı Yapılabiliyor

Biyobaskı sakatlıkların düzeltilmesi, ilaç testleri ve organ nakli için kıymetli bir potansiyele sahip. Öte yandan bu prosedür, karmaşık yapısı, üretilen dokuları canlı tutma sorunları ve sürat sebebiyle şu an için hayli sonlu. Neyse ki bu durum yakında değişecek üzere gözüküyor. EPFL ve Utrecht Üniversitesi Tıp Merkezi bilim insanları tarafından geliştirilen optik sistem ile karmaşık, uzun müddet yaşayabilir canlı doku yalnızca saniyeler içinde basılabiliyor. Bu da kestirim edeceğiniz üzere canlı doku biyobaskısı manasında değerli bir atılım olarak kabul ediliyor.

Hacimsel biyobaskı yaklaşımında, kök hücrelerle dolu hidrojel içeren bir dönen tüpe lazer yansıtılması ile doku oluşturuluyor. Elde edilen dokuyu katılaştırmak için lazer gücünü belli bir yere odaklayarak saniyeler içerisinde yararlı bir 3 boyutlu biçim oluşturmak mümkün. Bu evreden sonra dokuya damarları eklemek için endotel hücrelerinin tanıtılması gerekiyor.

Elde edilen dokuların şu an için yalnızca birkaç santim olduğu belirtiliyor. EPFL ise dokuların tekrar de klinik olarak faydalı olmak için kâfi olduğunun altını çiziyor. Prosedürle kalp gibisi valfler, karmaşık femur kısmı ve menisküs basılabildiği hatta iç içe yapılar da basılabileceği paylaşılıyor.

Gerçek dünya kullanımı için yaklaşımın büsbütün hazır olmadığı lakin uygulamalar manasında önünün açık olduğu ortada. EPFL, emsalsiz süratte ve kişiselleştirilmiş-işlevsel organ dalgası konusunda hayaller kuruyor. İmplant ve tamir için yararlı olabilecek yaklaşımın hayvan testleri eğilimini de büyük ölçüde azaltabileceğini belirtiliyor. Yani tesirlerin simüle edilmesi için organların üretilmesi kâfi olacak.

Başa dön tuşu