Bilim İnsanları İç Mekan Organik Güneş Hücreleri Üretti

Bilim insanları şimdide iç ortam aydınlatmasını elektriğe dönüştürebilen yeni bir güneş hücresi türü ortaya çıkarttı. Geliştirilen güneş panelleri, organik güneş hücreleri olarak tanımlanırken bu hücrelerin gücü düşük kalıyor. Öte yandan, üretilen bu gücün Nesnelerin İnterneti (IoT) aygıtlar için gereken gücü sağlayabileceğinin altı çiziliyor.

Organik güneş hücrelerinin esnek, yapması ucuz ve baskı makinesinde güneş yüzeyler olarak üretilmeye uygun olduğu belirtiliyor. Hücrelerin ışık emen katmanı, hücrelerin ayarlanmasında esneklik sağlayan bir donör ve alıcı husus karışımına sahip. Bundan ötürü, grubun yarattığı paneller, dünyadaki birden fazla oturma odası ve iç yer ortamındaki objeleri çevreleyen tam ışığı emebiliyor.

Bilim adamları, biri 1 cm2, oburu 4 cm2 alana sahip iki organik güneş paneli tanımlıyor. Daha küçük olan güneş hücresi, 1000 lux ışık yoğunluğuna maruz kalırken, çarpan ışığın yüzde 26.1’i elektriğe dönüşüyor. Küçük güneş hücresi 200 ila 1000 lux ortasında değişen ortam ışığı altında 1000 saatten fazla süre ile 1V sağlamayı başardı. Daha büyük güneş hücresi ise yüzde 23 randımana sahip.

Bilim insanları çalışmanın günlük hayatta kullanılabilecek güneş hücreleri için umut vadettiğini ve verimliliğin daha da geliştirilebileceğini vurguluyor. Sıradaysa paneller için kullanılan materyalleri optimize etmek için vakit harcanması var. Bu cins organik güneş panellerinin dünyadaki meskenlerin daha yeşil olmasına yardımcı olabileceği ve elektronik aygıtlar için de kıymetli tabir ediliyor.

Başa dön tuşu