Sony, 100 Milyon PlayStation 4 Sattı

Sony, çıkışından bugüne kadar toplamda 100 milyon PlayStation 4 satışı yaptığını duyurdu. Şirketin 30 Haziran tarihinde sona eren çeyrek raporu açıklamasında, son çeyrekte 3.2 milyon PS4 satışı gerçekleştirildiği ve böylelikle 100 milyon barajının aşıldığı paylaşıldı. Bir evvelki çeyrekte ise toplam satış sayısı olarak 96.8 milyon adet açıklanmıştı.

PS4’ün hala en süratli satan ve 100 milyon adede ulaşan oyun konsolu olduğuna dikkat çekiliyor. Hatta bunun PlayStation 2 ve Nintendo Wii konsollarından bile süratli olduğu tabir ediliyor. 100 milyon barajının 5 yıl 7 ayda geçildiğini ve 50 milyon barajının ise 3 yılda geçildiğini de not olarak düşelim. Sony, dijital oyun indirme hissesinin da yüzde 50 hududunu aştığını ve daha fazla insanın artık oyunları fiziksel disk yerine dijital olarak almayı tercih ettiğini açıklıyor.

PlayStation 5 ya da başka ismiyle PS5 ise Sonbahar 2020 üzere karşımıza çıkacak üzere gözüküyor. Bir teknoloji şirketinin beklenenin üstündeki fiyatla ön sipariş almaya başlaması ise alışılmış ki şaşırtan bir gelişme oldu. Oyun konsolunun özellikleri olaraksa; 8K grafikler, 3 boyutlu ses, SSD depolama, PlayStation 4 oyunları için geriye dönük uyumluluk, 8 çekirdekli üçüncü kuşak AMD Ryzen tabanlı işlemci, ray-tracing takviyeli GPU ve bir çeşit disk uyumluluğundan bahsediliyor.

Başa dön tuşu