SpaceX Crew Dragon Paraşüt Testlerini Başarıyla Tamamladı

SpaceX, Crew Dragon uzay aracının gelişmiş Mk3 paraşütleri yapılan kritik testlerden muvaffakiyet ile geçti.

Bir hafta içerisinde birden fazla teste olağan tutulan Crew Dragon aracının, yapılan duyuru ile astronot taşımaya da hazır olduğu belirtildi. NASA ile birlikte çalışmalarına devam eden SpaceX, resmi Twitter hesabı üzerinden başarılı geçen testin imgelerini yayınladı.

Yapılan açıklamaya nazaran, dört paraşütten sadece üçüne konuşlandırılmış bir taşıma yükü inişi gerçekleştirildi ve sistem art geriye 13 sefer test edildi.

Yukarıda bahsedilen Twitter paylaşımına erişmek için tıklayınız.

Paraşütlerde birinci test edilenden bu yana üretim materyali bakımından değişikliğe gidildi. Kayışlardaki naylon yerine, artık Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilen daha güçlü bir polimer materyal olan “Zylon” kullanılıyor. Yükleri eşit olarak dağıtmak için de yeni bir dikiş deseni yaratıldı.

SpaceX tedbir almaktan geri durmadı

NASA’nın yöneticisi Jim Bridenstine ile CEO Elon Musk tarafından yapılan bir toplantıda, Crew Dragon’un 2020 yılının birinci çeyreğinde birinci “Demo-2” deneme uçuşuna hazır olabileceği söylendi. Lakin deneme uçuşundan evvel yangın testlerinin yapılması araç için ehemmiyet arz ediyor. Bu durum ise şirketin Nisan ayında gerçekleştirdiği Crew Dragon kapsülünün test sırasında imha edildiğini hatırlattı.

SpaceX bir patlama yahut öbür bir fırlatma sorunu durumunda astronotların canlı olarak kaçabileceklerini gösteren bir uçuş iptal testi gerçekleştireceğini de duyurdu.

Peki bu test sırasında neler olacak?

Mürettebatsız bir Crew Dragon kapsülü, Kennedy Uzay merkezinde bir Falcon 9 roketinin üzerine fırlatacak. Kalkıştan kısa bir müddet sonra, kapsülün SuperDraco iticilerinin roketten inançlı bir aralıkta patlaması beklenecek.

Eğer her şey yolunda giderse, NASA ve SpaceX, Demo-2 testlerini memleketler arası uçuş istasyonuna test uçuş takımı ile birlikte girmeye başlayabilecek. Musk, geçtiğimiz ay tüm bu beklentilerin gelecek yılın başlarında gerçekleşebileceğini söyledi.

Başa dön tuşu