SpaceX Crew Dragon Statik Ateşleme Testleri Başarıyla Tamamlandı

NASA ticari mürettebat programı son aylarda ilerleme kaydetmiş durumda. Ekim ayında NASA yöneticisi Jim Bridenstine ve SpaceX kurucusu Elon Musk bir ortaya gelmişti. Bu toplantıda ticari mürettebat programı ve iki şirketin ileriye dönük planları konuşulmuştu.

14 Kasım’da ise SpaceX Crew Dragon statik ateşleme motoru testleri sıkıntısız olarak tamamlandı. Bu gelişme sonrasında SpaceX ve NASA grupları test bilgilerini incelemeye ve Crew Dragon’un uçuş esnasındaki fırlatma kaçış yeteneklerinin gösterimi için çalışmaya başladığı belirtiliyor.

Bu manada ticari mürettebat programı için haberlerin güzel olduğu tabir ediliyor. Malum, Nisan ayındaki testlerde bir patlama olmuş ve kapsül hasar görmüştü. NASA bu başarısızlığa tutuşan titanyum sıvı itici gaz kesiminin sebep olduğunu tespit etmiş. Bundan hareketle de yüksek akışlı helyum basınçlandırma sistemindeki bileşenler tekrar tasarlanmış. Bu testin başarısı mühendislerin sorunu çözdüğünün bir delili diyebiliriz.

Toplanan dataların tahlili sonrasında mürettebatın acil durumlarda uzay aracından kaçmasına yardımcı olacak uçuş içi iptal testi için hazır olunacak.

Başa dön tuşu