Starlink, Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek ve Fiyatı Ne Olacak?

Elon Musk’ın meşhur uzaycılık şirketi SpaceX’in en büyük atılımlarından Starlink, yakın zamanda küresel erişime açıldı. Starlink, Türkiye’ye ne zaman gelecek? Fiyatı ve hızı ne kadar olacak? Tüm bu sistem nasıl çalışıyor?

Dünyanın dört bir yanına hızlı internet erişimi sağlaması amacıyla geliştirilen Starlink, dünya çapında 54’ten fazla ülkede 1 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip.

Ukrayna savaşının seyrini değiştirmesi ve Elon Musk’ın 6 Şubat depremlerinden sonra arama kurtarma çalışmalarına destek için Türkiye’ye özel erişim vermeyi teklif etmesi üzerine son zamanlarda gündemde yer edinen Starlink, Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Öncelikle şunu açığa kavuşturalım: Starlink projesi nedir?

Starlink, yörüngedeki binlerce uydu aracılığıyla gezegenimizin dört bir yanına düzenli ve hızlı internet sağlayabilecek bir internet hizmeti.

Proje, aynı zamanda denizlerin ve okyanusların altından geçen fiber kablolara kıyasla sabote edilemeyecek ve tehlikesiz internet akışı sağlamayı amaçlıyor.

Yeryüzünden 550 kilometre yükseklikte yakın yörüngeye oturtulan uydular, savaş gibi sebeplerle vurulmadıkları sürece bu hedefe ulaşılacak gibi görünüyor.

Starlink uyduları

Proje kapsamında yörüngeye şimdiye kadar 3580’ten fazla uydu gönderildi. Hedeflenen uydu sayısı 12 bin olmakla birlikte SpaceX’in zamanla bu sayıyı 42 bine kadar çıkarmaya karar verebileceği iddia ediliyor.

Starlink Türkiye’ye ne zaman gelecek, fiyatı ne kadar olacak?

Starlink Türkiye'ye 2024'te gelecek

Yıllar önce 2022 yılında ülkemize geleceği tahmin edilen fakat gelmeyen Starlink’in, 2024’te tam kapasitesiyle Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Elon Musk’ın Uydudan İnternet Şirketi Starlink, Türkiye’ye Ne Zaman Geleceğini Açıkladı

Hizmetin küresel servisi, hizmet verilen ülkelerde sınırsız veri ve 50-500 Mbps internet hızı dahilinde aylık 200 Dolar tutuyor. Fiyatta değişikliğe gidilmediği sürece hizmet, Türkiye’de mevcut kurla aylık yaklaşık 3800 Türk Lirası tutabilir.

Buna ek olarak 499 Dolarlık alet kiti ücretinin mevcut kurla ortalama 9500 Türk Lirası tutması da ihtimaller dahilinde.

Projenin artıları olduğu kadar eksileri de var. Bu kadar övülen Starlink’in sağladığı internet bağlantı hızı ne kadar?

Starlink

Hızlı internet sağlama iddiasına rağmen Starlink, kendisinden iki kat daha hızlı bir seçenek olan fiber internet ile yarışamayacak durumda. Fiber internet 1000 Mbps’ye kadar hız sağlarken Starlink, şimdilik en fazla 500 Mbps’ye çıkabiliyor.

Piyasamıza giriş yapması durumunda Starlink, fiyat değişikliğine gidilmezse aylık 200 Dolarlık ücretiyle piyasayı pek etkilemeyebilir.

Proje her ne kadar tüm gezegeni kapsasa da hizmetin tam kapasitesi, sadece devletlerin talep ve izinleri üzerine sağlanabiliyor ve Starlink, henüz Türkiye’de tam kapasite hizmet iznine sahip değil.

Madem kablolara ihtiyaç yok, Starlink nasıl çalışıyor?​

Başa dön tuşu