TCL, CES 2023’te Artırılmış Gerçeklik Gözlüklerini Tanıttı

TCL, CES 2023’te TCL RayNeo X2 artırılmış gerçeklik (AR) akıllı gözlüğünün lansmanını yaptı. İhtilal niteliğindeki bu gözlük, kullanıcıların eşsiz AR tecrübeleri yaşamasını sağlayacak biçimde bir dizi yeni interaktif özelliğin yanı sıra öncü binoküler tam renkli Micro-LED optik dalga kılavuzlu ekranlardan da yararlanıyor.

TCL RayNeo CEO’su Howie Li yaptığı açıklamada şunları söyledi: “TCL RayNeo olarak dünyanın birinci binoküler tam renkli Mikro-LED optik dalga kılavuzlu AR gözlüğünü yarattık. RayNeo’nun geliştirdiği bu gözlük; üst seviye teknolojiden, tarzdan yahut kullanım kolaylığından ödün vermediği için giyilebilir AR alanında gelecekteki yeniliklerin çıtasını belirleyecek. RayNeo X2, AR gözlüklerinin yeni hududu ve biz daha yeni başlıyoruz.”

TCL RayNeo X2, dünyada AR gözlüklerde binoküler tam renkli Mikro-LED optik dalga kılavuzu ekranının kullanıldığı birinci eser olması ile dikkatleri üzerine çekiyor. AR gözlüklerinin teknik özelliklerden ödün vermeden klâsik gözlükler üzere görünmesi önündeki sektörel zorluğun üstesinden gelen TCL RayNeo X2, akıllı navigasyon ve otomatik çeviriden fotoğrafçılığa ve müzik çalmaya kadar güçlü hepsi bir ortada asistan özellikleri sunarken günlük kullanım için ince ve hafif bir çerçeveye sahip.

100.000:1’e varan yüksek kontrast oranı (CR) ve 1.000 nit’e varan harikulâde imaj parlaklığının da bulunduğu kıymetli ekran yükseltmeleri, gelişmiş görsel efektler oluşturarak AR gözlüklerini hem iç hem de dış yerde kullanım için ülkü hale getiriyor.

Qualcomm Snapdragon® XR2 platformundan güç alan TCL RayNeo X2, kullanıcıların dünyayı yeni ve heyecan verici biçimlerde görmelerini sağlayan en üst seviye AR teknolojilerinden yararlanıyor.

TCL RayNeo X2’nin akıllı GPS navigasyon sistemi, hareket tanıma ile birlikte eş vakitli yerelleştirmeyi ve haritalamayı (SLAM) da kullanıyor. Haritalama özelliği, siz hareket ettikçe yakındaki kıymetli noktaları göstererek yürüyüşlerinizi ve bisiklet ile gezintilerinizi keyifli kent keşiflerine dönüştürüyor. Ayrıyeten, TCL RayNeo X2’nin Bluetooth dayanaklı ekran üzeri bildiri ve davet bildirimleri, seyahat ve hareket halindeyken, nereye giderseniz gidin sizi aktüel tutuyor.

TCL RayNeo X2 lisan manilerini de yıkıyor ve ilişki kurmak için yeni yollar açıyor. Yapay zekâ çevirisi birden fazla lisanı gerçek vakitli olarak çeviriyor. Bu AR gözlükler, yüze yüzde yapılan konuşmaları otomatik olarak algılıyor ve konuşmaları ekran üzerinde gösterilen alt yazılar biçiminde farklı lisanlara çeviriyor.  Bu özelliği, gözlüğü iş irtibatları kurmak ve yurt dışına seyahat etmek isteyenler için harika bir aygıta dönüştürüyor. Çeviri özellikleri, kullanıcı için sürükleyici lisan öğrenme tecrübeleri yaşatıyor.

TCL RayNeo X2, kullanıcıları yeni cümbüş biçimlerini keşfetmeleri için özgürleştiriyor. Eller hür entegre kamera, kullanıcıların kendilerine has birinci şahıs görünümünden fotoğraf, görüntü ve hızlandırılmış çekim yapmalarına imkan tanıyarak yeni içerik üslupları üretmelerini sağlıyor. Manzara sabitleme üzere akıllı özellikler, sarsıntıları ve hareketleri azaltıyor ve otomatik gece modu karanlıkta bile canlı anların yakalanmasını mümkün kılarak her seferinde eksiksiz çekim yapılmasına yardımcı oluyor.

Gözlük üzerinde kaydedilen manzaralar, akıllı telefonlara kolaylıkla aktarılabiliyor. Bu da yeni keşifleri toplumsal medyada arkadaşlarınızla paylaşırken epeyce kullanışlı oluyor. Ayrıyeten, müziğinizi eşsiz “fısıltı modunda” dinleyerek “kendinize ayırdığınız zamanın” keyfini çıkarabiliyorsunuz, bu mod sayesinde dinlediğiniz sesin dışarıdan duyulması tesirli bir formda önlenirken gizliliğiniz de korunuyor.

TCL RayNeo, AR inovasyonuna olan bağlılığının bir delili olarak, 2023 yılının birinci çeyreğinde yenilikçi geliştiricileri AR gözlükleri için yaratıcı, kullanıcı odaklı özellikler geliştirmeye çağıran bir geliştirici projesi de başlatacak. TCL bu proje ile RayNeo X2’yi daha etkileyici özelliklerle daha da geliştirmeyi, AR uygulamalarını ve hayal gücünü bir üst düzeye taşımayı hedefliyor.

Howie Li mevzuyla ilgili olarak da şunları aktardı: “TCL RayNeo X2’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte, kullanıcılarımıza varlıklı içerik ve ilgi alımlı hizmetler sunmak için işlek ve kapsamlı bir AR ekosistemi oluşturmayı hedefliyoruz. Bunlar ortasında takımımız tarafından geliştirilen bir dizi yepyeni AR oyunu da yer alıyor.”

Öte yandan CES 2023’te TCL NXTWEAR S giyilebilir ekran gözlükleri de ABD pazarına giriş yapıyor. Son tüketiciler için geliştirilen şık XR gözlüğü, çarpıcı bir ekran ve ses kalitesi yükseltmeleriyle birlikte geliyor. Dört metre uzaklıkta 130 inç büyüklüğe eş kıymet yüksek çözünürlüklü izleme ortamı sunan yeni jenerasyon çift 1080p Micro OLED ekranı ve eşsiz akustik faz tedbire modu ile her yerde, her vakit sinematik bir görsel-işitsel tecrübe sunuyor.

TCL NXTWEAR S’ten TCL RayNeo X2’ye kadar uzanan bu yenilikçi eserler serisi, TCL Electronics tarafından desteklenen ve AR inovasyonunda kesim başkanı olan TCL RayNeo’nun güçlü araştırma ve eser geliştirme yeteneklerini ortaya koyuyor.

Başa dön tuşu