Tesla, Güney Kore’de 2.2 Milyon Dolar Ceza Aldı

Tesla, Güney Kore’de ülkenin reklam maddelerini ihlal ettiği için 2.8 milyar won yani yaklaşık 2.2 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Bloomberg‘in haberine nazaran Tesla, elektrikli araçlarının sürüş menzili ve şarj suratı ile yakıt maliyetlerinde kestirimi tasarruf hakkında yanlış tezlerde bulundu.

Reklam, Adil Ticaret Komitesi soruşturmasını başlattıktan sonra geçen Şubat ayında Tesla tarafından Kore web sitesinde değiştirildi. Para cezası ise reklamın birinci etapta mümkün müşterileri yanıltmasından ötürü verilmiş durumda

2.8 milyar wonluk para cezasına ek olarak düzenleyici kurum, iptal siyaseti hakkında kâfi bilgi sağlayamadığı ve elektronik ticaret yasasını ihlal ettiği için Tesla’ya fazladan 1 milyon won uygulayacak. Kurul, Tesla’ya ortaya çıkan kaygıları nasıl giderebileceğini açıklayan bir bildirim göndermeyi planladığını söyledi.

Tesla, 2022 4. çeyrek ve 2022 tam yıl üretim ve teslimat sayılarını yayınladı. Rapor, teslimatların 2022’de sadece yüzde 40 arttığını, bunun şirketin öngördüğü yüzde 50 amacının altında olduğunu ortaya koydu.

Başa dön tuşu