Toshiba, XFMExpress Bellek Standardını Tanıttı

Toshiba tarafından ince ve hafif tüketici elektroniklerinde kullanılması için geliştirilen yeni soketli dahili kalıcı bellek standardı duyuruldu. Ultra ince dizüstü bilgisayarlar ve Nesnelerin İnterneti (IoT) aygıtlar ile kullanılabilecek olan XFMExpress isimli depolama tahlili ile ince ve hafif aygıtların tamiri konusunda giderek artan sorunun tahlile kavuşabileceği argüman ediliyor.

Toshiba, M.2 standardının günümüz aygıt dizaynlarının Z yüksekliği ihtiyaçlarını karşılamadığına inanıyor. Bu manada markanın tahlili, yeni bir alandan kazandıran tahlil olurken tıpkı vakitte tamir konusunda da kolaylık sağlayacak. Modül içerisinde bir kontrolcü, DRAM ön belleği ve 3D NAND flaş bulunduğunu da belirtelim.

NVM Express (NVMe) için yeni bir form faktörü getiren teknoloji iki bileşenden oluşuyor. Bunlar 14 mm x 18 mm x 1.4 mm ile neredeyse SD kart boyutlarındaki XFMExpress kartı ve Toshiba tasarımı yeni bir soket. Soket ise çelikten üretiliyor ve temas noktaları direkt aygıtın anakartına lehimli olacak.

PCI-Express x4 ve NVMe protokolünü kullanıyor. Standart şu an için PCI-Express 3.0 x4 kullansa da yakın vakitte PCI-Express 4.0 x4 kullanılacağının da muştusu veriliyor.

Bakalım Toshiba’nın bu yeni standardı yaygınlaşabilecek mi?

Başa dön tuşu