Valve, Linux Çekirdeğinin Oyun Dostu Olmasını İstiyor

ValveLinux çekirdeğinin daha oyun dostu hale getirilmesi için çeşitli değişiklikler önermiş durumda. Uzun vakittir Linux’ün oyunculuk manasında fonksiyonlarının geliştirilmesi için dayanak veren şirket, Linux tabanlı SteamOS kullanan bir Steam Machine bile tasarlamıştı.

Ek olarak, açık kaynaklı Windows uyumluluk katmanı Wine’ın geliştirilmesi için de çalışmalar yapılmıştı. Öte yandan Wine’ın daha fazla donanım gereksinimi duyan programlarla gayret etmesi bir sorun olmuştu. Bunun için de Proton isimli Wine’ın oyun dostu bir sürümünü içeren Steam Play beta sürümü ile sorun aşılmaya çalışıldı. Bu atak bir nebze olsun işe yarasa da hala performans konusunda birçok sorun yaşanıyor.

En aktüel Proton yama notlarında ise Valve’nin birtakım oyunları çalıştırmadaki sorunları aşmak üzere Linux çekirdeği için değişiklik teklifleri dikkat çekiyor. Birinci olarak, fsync olarak anılan esync için deneysel bir değişiklik öne çıkıyor. Bu da futex tabanlı süreç içi senkronizasyon temelleri için dayanak sağlıyor ve işlemci kullanımını azaltıyor. Bu sefer de çekirdeğin eventfd() işlevinin kullanımına duyulan gereksinimle, Linux çekirdeğinin yanlışsız çalışması için modifikasyonlara muhtaçlık duyuluyor.

Değişiklikler öncelikli olarak optimal iş parçacığı havuzu senkronizasyonunu sağlamak üzere futex() fonksiyonelliğini genişletebilecek. Ek olarak, geliştiriciler glibc ve libpthread için de değişiklikler istiyor. Test sürecindeki futex değişiklileri ile Beat Saber için yüzde 4, Shadow of the Tomb Raider için yüzde 1.5 performans artışı sağlandığı kaydediliyor.

Linux topluluğu tarafından da olumlu karşılanan yamanın mevcut kodlama standartları ile uyuşması için biraz temizlenmesi gerektiğine vurgu yapılıyor. Valve, yapılacak değişikliklerle Linux’te oyun fonksiyonunun önemli manada gelişeceğini paylaşıyor. Betayı denemek için Arch ve Ubuntu Linux için sunulan paketlere bu adresten erişebilirsiniz.

Başa dön tuşu