Türk Telekom Net Insight iş birliği ile 5G’de çığır açacak yeni teknoloji

Türkiye’de dijital dönüşümün öncüsü Türk Telekom, geleceği, 5G ve yeni jenerasyon teknolojilerle şekillendirmek üzere dünyanın önde gelen teknoloji şirketleriyle iş iştiraklerine devam ediyor. Bu kapsamda Türk Telekom, telekomünikasyon, güç, finans üzere dalların en değerli ihtiyaçlarından ‘senkronizasyon’ konusunda Net Insight ile bir iş birliği hayata geçirdi. Mutabakat ile Türk Telekom ve Net Insight’ın 5G vakit ve frekans senkronizasyonu alanında geliştirdiği patentli teknoloji, Türk Telekom ve Net Insight iştiraki ile ürünleştirilerek, Türkiye dahil tüm dünyaya pazarlanacak. Türk Telekom yakın vakitte Juniper Networks ile başladığı dünyaya teknoloji ihracatını bu teknolojiyle yeni bir boyuta taşıyacak.

“Türk mühendisleri 5G alanındaki muvaffakiyetini tüm dünyaya gösteriyor”

Stockholm’de düzenlenen imza merasiminde konuşan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, şunları söyledi: “Türk Telekom olarak, Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve geleceği, 5G ve yeni kuşak teknolojilerle şekillendirmek için çalışıyoruz. Bir teknoloji şirketi olmanın da ötesinde, ulusal sorumluluk anlayışıyla teknolojiyi insanın yeterliliği ve yararı için üreten, geliştiren ve dala paha katan dünyadaki sayılı operatörler ortasında yer almaktan gurur duyuyoruz. İştiraklerimizle birlikte 5G alanındaki uzman mühendislerimiz, teknolojilerimiz, eserlerimiz ve testlerimizle global arenada 5G’nin gelişmesinde etkin rol alıyoruz. Taşınabilir operatörler ve kritik vakit senkronizasyonu ihtiyacı olan tüm kesimler için maliyetleri düşürecek, servis sürekliliğini artıracak bu yenilikçi tahlil için global pazarda değerli bir potansiyel görüyoruz. 5G’nin senkronizasyon muhtaçlığı için gereken 1500 nano saniye sertliğin çok altında bir bedele sahip olan eserimizle, tüm bu gereksinimleri karşılayabiliyoruz. Bu teknoloji ile birlikte Türk mühendislerimizin büyük muvaffakiyetini göstererek, ülkemizi milletlerarası arenada en uygun biçimde temsil edeceğiz. Net Insight ile hayata geçirdiğimiz iş birliği ile bu teknolojinin ürünleştirilmesini ve dünyaya ihracını gerçekleştireceğiz.”

5G senkronizasyonu alanında eşsiz ve yenilikçi teknoloji

Bu iş birliği sayesinde, Türk Telekom ve Net Insight, 5G vakit ve frekans senkronizasyonu alanında geliştirilen patentli teknolojiye dayanan ortak eser ve tahliller geliştirecek. Bu iş birliği ile Türk Telekom, sahip olduğu senkronizasyon teknolojisini, tüm Türkiye’yi kapsayan sabit ve taşınabilir şebeke deneyimini ve milletlerarası standartlaşmaya yönelik çalışmalarını ortaya koyacak ve eserin küresel ölçekte pazarlanmasına da dayanak verecek. Türk Telekom, mühendisleriyle yazılım ve geliştirme takviyesini sürdürürken, eserin küresel pazarlarda yaygınlaşmasında rol oynayacak. Türk Telekom, bu teknolojiyi kullanan birinci operatör olmanın yanı sıra, eserin geliştirilmesi etabında test ortamını da sağlayacak.

Böylece altta yatan ağ teknolojisinden ve uydudan bağımsız, uçtan uca çalışan, SLA ile sağlanabilen ilk ve tek vakit ve frekans senkronizasyonu çözümü hayata geçecektir. Net Insight, eserin küresel pazarda satışını, finans ve güç üzere senkronizasyona gereksinim duyan tüm dallara adaptasyonunu ve satış sonrası takviye faaliyetlerini yürütecek.

Net Insight CEO’su Crister Fritzson ise, Türk Telekom ile taşınabilir operatör ağlarına uyarlanacak teknolojiler geliştirme konusunda uzun ve yararlı bir iş birliğine imza attıklarını lisana getirerek, “Birlikte 5G ağları ve vakit senkronizasyonu alanında güçlü ve eşsiz bir yetkinliğe ve tecrübeye sahibiz. 5G’de çığır açacak bu yeni tahlilimiz için global ölçekte büyük ve değerli bir pazar potansiyeli görüyoruz” diye konuştu.Operatörlerin 5G’ye geçişinde maliyetleri azaltacak çözüm

Senkronizasyon tahlili, haberleşme bölümünde 5G ve ötesi teknolojiler ile bu esere muhtaçlık duyan başka dallar için, GPS bağımlılığı olmadan, mevcut şebeke ekipmanlarının da değiştirilmesine gerek kalmadan, vakit ve frekans senkronizasyonunun şebeke üzerinden iletiminde eşsiz bir yol sunuyor. Bu teknoloji sayesinde 5G’ye geçen operatörlerin karşılaştığı en büyük meselelerden biri olan GPS sinyali kesintilerine bağlı olarak yaşanabilecek servis kayıplarını önlemek için öncü bir tahlil üretiliyor. Bu yenilikçi tahlilin, yalnızca Türk Telekom şebekesinde değil, tüm dünyadaki taşınabilir operatörlerin ve senkronizasyon ihtiyacı bulunan kesimlerin kullanımına sunulması, kıymetli vakit ve maliyet tasarrufu sağlamasının yanı sıra hizmet sürekliliğini de artıracak.

Net Insight ve Türk Telekom iş birliği VAR ile başlamıştı

Türk Telekom ve Net Insight teknoloji iş birliği 5 yıl öncesine dayanıyor. Türk futbolunda Görüntü Yardımcı Hakem Uygulaması (VAR) projesi, Türk Telekom’un patentli MTN teknolojisi ve Net Insight’ın Nimbra teknolojisi ve uzaktan imal tahlilleri ile hayata geçirildi. Bu sistem 2018-2019 futbol döneminden itibaren 3 dönemdir Türk Futboluna kusursuz hizmet vermektedir. Ayrıyeten bu, dünyada tek bir uzak merkezden yönetilen birinci VAR sistemidir.

Başa dön tuşu