Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish İçin Yolun Sonuna Gelindi

Canonical, Temmuz ayı başında Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish sürümünün ömrünü tamamladığını duyurmuştu. 18 Temmuz Perşembe günü dağıtıma verilen dayanak kesilecek. Yani son sürüme yükseltme yapmanın tam vakti diyebiliriz.

Ömrünün sonuna gelmesiyle Cosmic Cuttlefish dağıtımı bundan bu türlü güvelik güncellemeleri almayacak. Bu manada güvenliğine kıymet veren kullanıcıların artık yamalanmayacak bir sisteme devam etmesini pek önermiyoruz. Ubuntu 18.10’dan taşınmak isteyenlerin ise 2 seçeneği bulunuyor. Bunlardan birincisi daha şimdiki tarihli bir Ubuntu sürümü için temiz kurulum yapmak ya da eski sürümü kaldırmadan üzerine yükseltme yapmak. Yükseltme yapmak ise olağan ki en kolayı. Mevcut güncellemelerden birisini kurduktan sonra yükseltme tuşuna basarak yazılım güncelleme aracını çalıştırabilirsiniz. Genel olarak yükseltme sırasında sorun yaşanmasa da değerli bilgilerinizi yedeklemekte yarar var.

Mevcut en aktüel sürüm ise GNOME masaüstünün en yeni sürümünü ve yeni kernel çekirdeğini sunan Ubuntu 19.04 Disco Dingo. Bir sonraki güncelleme ise Ekim ortasında gelecek olan Ubuntu 19.10 Eoan Ermine olacak.

Başa dön tuşu