Ubuntu 19.10 Eoan Ermine Çıktı

Canonical tarafından Ubuntu 19.10 Eoan Ermine duyuruldu. Yeni sürüm, LTS dışındaki tüm sürümlerde olduğu üzere 9 ay boyunca desteklenecek ve Nisan 2020 tarihindeki bir sonraki LTS güncellemesinden evvelki son sürüm olacak.

Bu sürüm ile birlikte yazılımın çekirdek bileşenleri de güncelleniyor. Bunların başında ise 3.34 sürümüne yükselen GNOME geliyor. Kullanıcılar ayrıyeten, deneysel özellik olarak kök evrak sisteminde ZFS kullanabiliyor.

19.10 güncellemesi ayrıyeten Ubuntu Budgie, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio ve Xubuntu için de gelmiş durumda. Bunlardan her birisinin özel muhtaçlıklar için farklı masaüstü ortamları sağladığını not olarak düşelim.

GNOME 3.34 ve ZFS dayanağının yanı sıra Ubuntu 19.10, Linux çekirdeği 5.3 ile geliyor. Bu sayede yeni donanımlar için de takviye sağlanıyor. Şayet çağdaş donanımlar kullanıyorsanız ve Ubuntu’nun bileşenleri tanıması konusunda külfet yaşıyorsanız, yeni çekirdek kaygınıza derman olabilir.

Ubuntu internet sitesinden istediğiniz ISO evrakını indirerek suramı kolay kolay gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. İndirdiğiniz ISO evrakını bir DVD yahut USB’ye yazdırdıktan sonra konseyime başlamanız mümkün.

Başa dön tuşu