Google, KataOS açık kaynaklı işletim sistemini tanıttı

Google bugüne kadar çok fazla gündeme gelmeyen KataOS isminde yeni işletim sistemini tanıttı. Yeni işletim sistemi güvenlik meselelerine odaklanıyor.

Akıllı aygıtların bilgi toplamasını ve işlemesini önlemek ismine güvenlik odaklı yeni sistem olan KataOS, Google tanıtımı ile büyük dikkat çekti. Gömülü donanımlar için doğrulanabilir bir sistem olduğu belirtilen KataOS, akıllı aygıtlardaki güvenlik sorunlarını ve kaygılarını ortadan kaldırabilir.

KataOS özellikleri neler?

Raporlara nazaran KataOS, mikro çekirdek olarak seL4’ü kullanıyor. İnançlı olduğu kanıtlanan bu sistem, üstelik hayli özel. Doğruluk düzeyi yüksek olması ile güvenliği üst düzeye çeken seL4, KataOS’un bu kadar savlı olmasının da en değerli nedeni. Google KataOS’un birinci sürümünü GitHub üzerinden açık kaynaklı olarak paylaştı. Bu bakımdan isteyen geliştiriciler ya da araştırmacılar KataOS’u kullanabilir ya da test edebilir.

Yeni sistemde Google ile Antmicro paydaşlığı da bulunuyor. Sistemin kararlı çalışması ve yanılgı ayıklaması üzere kademeler için bu iştirak ile ortaya çıkan sistem kullanılıyor. KataOS, üçüncü taraf uygulamalarını dinamik bir biçimde yükleyebilir ve çalıştırabilir. Hatta CAmkES yapısının dışında oluşturulmuş uygulamaları dahi çalıştırabilir.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu