Uluslararası Uzay İstasyonu Veri Aktarım Hızı Artırıldı

NASA tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’nun gelecekteki keşif misyonları için kaliteli operasyonel hizmetler sağlaması ve sürdürmesi için bir teşebbüsteki veri iletme ve alma yetenekleri yükseltildi. Alçak Dünya yörüngesinde konumlanan istasyonun veri transfer suratı 600 megabit olarak geliştirilmiş durumda. Saniyedeki bilgi gönderip alma suratı ise 75 megabit.

NASA misyonlarında irtibat ağlarının çok kıymetli bir rol oynadığının altı çiziliyor. Beşerli uzay uçuşu, uzay ve Dünya bilim araştırma vazifeleri ve teknolojik tanıtımlarda insanlığın faydası için Dünya’ya ulaşmanın büyük değer taşıdığına da ayrıyeten vurgu yapılıyor. Data oranı yeteneğindeki artış da bu manada kıymetli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nu mümkün olan en yüksek irtibat kontağına yükseltmenin kural olduğu bir gerçek. Dünya’daki bilim beşerlerine istasyonda gerçekleştirilen testlerden alınan sonuçları kısa müddette ulaştırmak fark yaratabilir. Ek olarak, Geliştirilmiş irtibatın Dünya tabanlı denetleyiciler ve Dünya etrafında dönen sayısız uydu ortasındaki gecikme için de geliştirme sağladığı paylaşılıyor.

Başa dön tuşu