Windows 10 Arayüzü İle İşletim Sisteminin Çekirdeği Birbirinden Ayrılıyor

İşletim sistemleri ile kullanıcı ortasındaki irtibatı sağlayan katmanlara shell, yani kabuk ismi veriliyor. Kabuklar başlat menüsü üzere grafiksel modüllerden oluşabildiği üzere komut satırı arayüzünden de meydana gelebiliyor.

Windows’un Insider programına dahil olup Windows 10 işletim sisteminizi 18917 numaralı ön gösterim sürümüne yükseltirseniz, Shell Update Agent, yani Kabuk Güncelleme Ortacısı ismindeki yeni bir komponenti de bilgisayarınıza yüklemiş olacaksınız. Shell Update Agent işletim sisteminin kabuğunu tek başına, bağımsız bir halde güncelleyebiliyor.

Bu durumu Albacore isimli bir Twitter kullanıcısı aracılığı ile öğrendik. Yazıldığı yazı dizisinde bu yeniliğin teknik yanından daha detaylı bahsetmiş kendisi.

Kabukları işletim sisteminden ayırmak yeni bir fikir değil. GNU/Linux tabanlı işletim sistemleri hali hazırda bu halde çalışıyor. İster grafiksel arayüz kabuğu, ister komut satırı kabuğu olsun, her bir modül işletim sisteminden bağımsız olarak paketler halinde yüklenip güncellenebiliyor.

Başa dön tuşu