Canlı Yayın Yapanlar İçin NVIDIA RTX Broadcast Engine Duyuruldu

TwitchCon aktifliği öncesinde NVIDIA canlı yayın yapan kullanıcıları yakından ilgilendirecek bir duyuru yaptı. Şirket, RTX ekran kartları içerisinde yer alan Tensor çekirdeklerinden gücünü alan canlı yayın ekosistemi için yeni özellikler müjdeledi. NVIDIA RTX Broadcast Engine, geliştiricilerin canlı yayın yazılımlarına dahil edebileceği yapay zeka tabanlı birçok özelliği ile öne çıkıyor.

Özelliklerden birincisi yayıncıları görüntüleri için fiziksel yeşil perde almaktan kurtaracak olan RTX Greenscreen. Yapay zeka kullanan özellik insanı art plandan ayırabiliyor ve hatta art planı değiştirme imkanı sunuyor. Tanınan yayın yazılımı OBS bu özelliği kullanmayı planlayan ortaklardan birisi olarak açıklandı.

RTX AR ise yüzleri tespit edebiliyor ve göz ile ağır üzere yüz ayrıntılarını takip edebiliyor. Böylelikle geliştiriciler artırılmış gerçeklik efektleri ile görüntüye bindirme yapabilme talihi elde ediyor. RTX Style Filters da artistik tarzlar yahut görüntü oyun çizimleri tabanlı olarak görüntü akışına farklı tarzlar katabiliyor.

Son olarak, NVIDIA Görüntü Codec SDK için takviye ekleyen canlı yayın iş ortakları da paylaşıldı. Bunlar ise Twitch Studio, Discord ve Elgato olarak sıralanıyor. Yazılımların yeni özellikleri ne vakit sunacağı konusunda net bir tarih ise şimdi açıklanmadı.

Başa dön tuşu