Windows 11 Android Sisteminde Video Akış Deneyimi Gelişiyor

Windows 11 kullanıcı oranı daima artmaya devam ediyor olsa da birçok kullanıcının meseleler yaşamaya devam ettiğini görüyoruz. Kimisi yeni işletim sisteminden mutlu, kimisi de tekrardan Windows 10’a dönmeyi tercih ediyor. Windows 11 ile birlikte bilhassa görsel arayüz açısından birçok değişiklik yapıldı. Lakin en çok beklenen özellik elbet Android takviyesiydi.

Bildiğiniz üzere, Windows 11 işletim sistemi Android uygulamalarını WSL (Linux alt sistemi) gibisi bir teknoloji olan Android için Windows Alt Sistemi (Windows Subsystem for Android-WSA) aracılığıyla destekliyor. Aslında Android uygulamalarını BlueStacks üzere üçüncü taraf yazılımlarla çalıştırmak mümkün. Lakin hiçbir uygulama lokal uygulama dayanağı üzere bir tecrübe sunmuyor.

Windows Subsystem for Android (WSL) birinci olarak Şubat ayında kullanıma açılmıştı, fakat Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya ile sonluydu. Yazılım devi, Android uygulamalarını 27 Eylül prestijiyle İngiltere ve Avrupa’daki kullanıcılara açmaya başladı. Ülkemiz için hala bir gelişme yok, lakin yıl içinde Türkiye ve farklı bölgeler için takviye sağlanmasını bekliyoruz.

Asıl mevzumuza dönecek olursak, görüntü akışı şu anda Windows 11’in WSA entegrasyonunda sonlu formda çalışıyor. Performans problemleri yaşanabiliyor ve DRM muhafazalı içeriğin tamamını Android kapsamında oynatmak da mümkün değil. Neyse ki Microsoft, WSA üzerinde yaşanan görüntü akış meselelerini araştırmaya başladı. Ek olarak şirket, önümüzdeki aylarda DRM muhafazalı akış dayanağını etkinleştirmeyi planladığını doğruladı.

Microsoft mühendisi Hamza Usmani, “Hardware DRM/Widevine L1” ile ilgili bir gönderiye verdiği cevapta “Bu zati radarımızdaki bir şey, geri bildirimleri dikkate alıyoruz.” dedi. Lakin yeni Android özelliklerinin ne vakit son tüketiciye sunulacağını bilmiyoruz.

Microsoft, Ekim ayında Android 13’ü Windows 11 işletim sistemine getirmişti. Özetleyecek olursak, Android entegrasyonuyla ilgili birçok yenilik bizi bekliyor.

Başa dön tuşu