X’in Tamamen Ücretli Olacağı İddiası Ortalığı Karıştırdı

Elon Musk’ın dün akşam yaptığı açıklamalar, bazı gazeteciler tarafından yanlış anlaşıldı ve “Twitter’ın tamamen ücretli hale geleceği” şeklinde yorumlandı. Ancak işin aslı tam olarak öyle değil. Elon Musk aslında bot ordularını engellemekle ilgili bir yöntemden bahsediyordu.

Milyarder iş insanı Elon Musk, dün akşam İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile bir etkinlik gerçekleştirdi. Çeşitli mecralar üzerinden tüm dünyaya aktarılan canlı yayının temel konusu, yapay zekânın fırsatlarından yararlanırken teknolojinin yol açabileceği potansiyel risklerden de korunmaktı. Ancak söz döndü dolaştı Elon Musk’ın 44 milyar dolar karşılığında satın aldığı X‘e (Twitter) geldi. Elon Musk’ın yaptığı açıklamalarsa ne yazık ki ortalığı karıştırdı.

BBC, Bloomberg ve CNBC gibi dünyanın en büyük haber kaynakları, Elon Musk tarafından yapılan açıklamayı “Twitter, herkes için ücretli olacak” şeklinde bir yaklaşımla servis ettiler. Hal böyle olunca söz konusu açıklamalar gündem oldu. Ancak Elon Musk, aslında platformun herkes için ücretli olacağını söylemiyordu. Musk’ın asıl anlattığı şey, Twitter botlarıyla nasıl mücadele edilebileceğiydi…

İşte popüler haber kaynaklarının yaptığı paylaşımlar:

Elon Musk X'i ücretli mi yapıyor?

Haber kaynaklarının aktarımlarına baktığımızda, genel olarak X’in ücretli hale gelebileceğinden bahsedildiğini görüyoruz. Ancak işin aslı tam olarak öyle değil. Elon Musk, söz konusu toplantıda X kullanan herkesten para alacaklarını ya da para almayı planladıklarına ilişkin hiçbir şey söylemiyor. Musk’a göre bir kullanıcıdan 1 kuruşun 10’da biri kadar bile para almak, devasa bot ordularını engelleyebilir. Yani Musk, para almayı planladıklarını değil para aldıkları takdirde botları daha başarılı şekilde engelleyebileceklerini ifade ediyor. 

Elon Musk’ın söz konusu açıklaması şu şekilde:

Başa dön tuşu