Yapay Deri Sanal Gerçeklik ve Rehabilitasyonda Kullanılabilir

EPFL Yine Yapılandırılabilir Robotik Laboratuvarı ve Yumuşak Biyoelektronik Arayüzler Laboratuvarı bilim insanları iş birliği yaparak yeni bir yumuşak ve esnek yapay deri geliştirdi. Silikon ve elektrotlar kullanılarak geliştirilen bu deride bulunan yumuşak sensör ve aktüatörler sayesinde materyal, giyen kişinin bileğinin tam halini alarak basınç ve titreşim formunda haptik geri bildirim sağlayabiliyor.

Bu haptik geri bildirim, mümkün olduğunca gerçekçi dokunma hissini üretmek için gerçek vakitli olarak ayarlanabiliyor. Takım, birinci defa yumuşak algılayıcı ve bütünleşik aktüatörlü büsbütün yumuşak, yapay bir cilt geliştirdiklerinin altını çiziyor. Sensör ve aktüatörlerin entegrasyonu gruba kapalı devre denetim sağlıyor. Böylelikle kullanıcı tarafından hissedilen titreşim stimülasyonu harekete geçirilip muteber bir halde modüle edilebiliyor. Araştırmacılar sistemin giyilebilir uygulamalar için ülkü olduğunu vurguluyor. Bu manada sanal gerçeklikten tıbbi rehabilitasyona kadar epey geniş bir aralık sunuluyor.

Kullanıcının cildi, zar tabakası şişirildiğinde ve süratle söndürüldüğünde titriyor. Sensör tabakası ise zar katmanının üstüne oturuyor ve sıvı-katı galyum karışımından yapılmış yumuşak elektrotlara sahip. Elektrotlar, cilt deformasyonunu daima olarak ölçüyor ve dataları, harekete ve dış etkenlerdeki değişikliklere cevap olarak kullanıcıya iletilen pay ince ayar yapmak için geribildirimi kullanan bir mikro denetleyiciye gönderiyor. Yapay deri, 1 milyon döngüye kadar orjinal uzunluğunun 4 katına kadar uzatılabilir yapıda. Bu da onu gerçek dünyadaki uygulamalar için cazip kılıyor. Şu an için bilim insanları yapay deriyi parmaklar üzerinde test ediyor ve teknolojide iyileştirmeler yapıyor. Bir sonraki adımın ise büsbütün giyilebilir bir prototip olacağı kaydediliyor.

Başa dön tuşu