Yapay Zekanın Babası Geoffrey Hinton Google’dan İstifa Etti

Yapay zekanın babası olarak bilinen Geoffrey Hinton, Google’daki görevinden istifa ettiğini duyurdu. Bilim insanının görevinden ayrılmasının nedeni, kendi ürettiği yapay zekayı rahatça eleştirebilmek.

Yapay zekanın babası olarak görülen, yapay sinir ağları alanındaki çalışmalarıyla 2018 Turing Ödülü’nü kazanmaya hak kazanan, 2013’ten beri de Google için çalışmalarını sürdüren ünlü bilim insanı Geoffrey Hinton, şirketteki görevinden istifa ettiğini duyurdu. Ancak bu istifanın nedeni de yapılan açıklamalar da oldukça dikkat çekiciydi.

İstifa süreciyle ilgili olarak The New York Times‘a röportaj veren bilim insanı, 2012 yılında iki öğrencisi ile birlikte yapay zekanın temellerini atmıştı. Özel bir yapay sinir ağı geliştiren ekip, binlerce fotoğrafı analiz edip, içinde kedi, köpek veya çiçek gibi nesneler olan fotoğrafları kategorize etmeyi öğrenen bir sistem oluşturmayı başardı. İşte bu sistem, bugün hepimizin kullandığı ChatGPT veya Midjourney gibi yapay zeka araçlarının temelini attı.

Ancak Geoffrey Hinton, yaptığı çalışmalardan çok da memnun değil!

Geoffrey Hinton

Hinton, The New York Times’a verdiği röportajda yapay zekanın gideceği noktalar için endişeli olduğunu, hal böyle olunca da yaptığı çalışmalar nedeniyle pişmanlık duyduğunu belirtti. Ancak bilim insanı, “Normal bir bahaneyle kendimi avutuyorum: Ben yapmasaydım, başka biri yapardı.” diyerek, bundan kaçınmanın hiçbir yolu olmadığının altını çizmiş oldu.

Dünyanın En ‘Zengin’ 7 Ülkesi, Yapay Zekaya Karşı Ortak Bildiri Yayınladı

Geoffrey Hinton’ı korkutan esas şey, yapay zekanın hangi amaçlar uğruna kullanılacağı. “Kötü aktörlerin onu kötü şeyler için kullanmasını nasıl engelleyebileceğinizi görmek zor.” ifadelerini kullanarak, aslında en büyük endişesini dile getirmiş oldu. Bilim insanının haklı olmadığını söylersek, ona haksızlık etmiş oluruz.

Peki Google’dan neden istifa etti?

yapay zekanın babası

Geoffrey Hinton’ın röportajına göre istifa, aslında geçtiğimiz ay gerçekleşti. Bunun nedenlerini de açıklayan bilim insanı, “Yapay zekanın tehlikelerini rahatça konuşabilmek için istifa ettim.” diyor. Bilim insanına göre eğer Google bünyesinde çalışırken yapay zeka ile ilgili eleştirel cümleler kursaydı, Google da bundan etkilenecekti. Hinton, artık yapay zekayı eleştirirken Google’ı düşünmeyeceği için mutlu.

145 Dolar ve 3 Dakikalık Görüntü ile Dijital İnsan Üreten Platform: Tencent Cloud ”Deepfakes-as-a-Service”

Yapay zekanın babası, neden olabileceği sorunlardan korkuyor!

Geoffrey Hinton, yapay zeka ile ilgili bazı endişelere sahip. Bunlardan bir tanesi, yapay zeka araçları ile üretilecek sahte içerikler. Ancak bu işin kolay kısmı. Hinton, yapay zekanın eşi benzeri görülmemiş bir hızla büyüdüğünü, bundan beş yıl önce sunduklarıyla şimdikinin arasında dağlar gibi fark olduğunu söylüyor. Bununla birlikte; yapay zekanın insan gücüne duyulan ihtiyacı azaltacağından bahseden bilim insanı, yapay zekaların çok büyük verilerle eğitildiklerini, bazen hiç beklenmedik öğretiler kazandıklarını söylüyor. Bilim insanına göre bu durum, bir gün yapay zekanın insanlığı tümüyle tehdit etmesine neden olabilir. Elbette şu an için tüm bunlar varsayımın ötesine geçmiyor. Geoffrey Hinton, durumun böyle kalmasını temenni ediyor…

Yapay zekaya parti kurdurduk!

Kaynak :
https://www.nytimes.com/2023/05/01/technology/ai-google-chatbot-engineer-quits-hinton.html

Başa dön tuşu